Dostupni linkovi

Na parlamentarnim izborima u Iraku rekordno mali odaziv birača


Zvaničnici rade na biračkom mjestu tokom parlamentarnih izbora, u Bagdadu, Irak, 10. oktobra 2021.
Zvaničnici rade na biračkom mjestu tokom parlamentarnih izbora, u Bagdadu, Irak, 10. oktobra 2021.

Izlaznost na izborima u Iraku pala je na rekordno nizak nivo zbog široko rasprostranjene frustracije političkom elitom u zemlji.

Četrdeset jedan posto birača je glasalo, saopštila je iračka izborna komisija u ponedjeljak 11 oktobra.

Ova brojka označava najmanju izlaznost na pet izbora otkako je 2003. godine s vlasti smijenjen dugogodišnji vladar Saddam Hussein, a prethodni minimum od 44,5 posto zabilježen je 2018. godine.

Parlamentarni izbori raspisani su kao odgovor na proteste koji pozivaju na reforme.

Prvi rezultati na nedjeljnim izborima, drugim u Iraku otkad je ta zemlja prije gotovo četiri godine proglasila vojnu pobjedu nad Islamskom državom, očekuju se u ponedjeljak.

Očekuje se da će etablirana, vladajuća šiitska islamistička vladajuća elita, čije najmoćnije stranke imaju naoružana krila, počistiti glasove. Pokret će predvoditi populistički šiitski svećenik Moqtada al-Sadr, koji se protivi svakom stranom miješanju i čiji glavni rivali su šiitske grupe povezane sa Iranom, za koje se smatra da su najveća frakcija parlamenta.

Takav rezultat ne bi dramatično promijenio odnos snaga u Iraku ili na širem Bliskom istoku, kažu irački dužnosnici, strani diplomati i analitičari, ali za Iračane bi to moglo značiti da bi bivši vođa pobunjenika i konzervativni islamista mogao povećati svoj uticaj na vladu.

Ukupna izlaznost na posljednjim izborima 2018. bila je 44,5%. Izborna komisija je u ponedjeljak rano objavila da je najmanja izlaznost u Bagdadu, sa između 31% i 34%.

Dvojica dužnosnika izborne komisije rekli su u nedjelju Reutersu da je odaziv birača sa pravom glasa u cijeloj zemlji bio 19% do podneva i da je učešće bilo malo na biračkim mjestima u nekoliko dijelova zemlje.

Zvaničnik Komisije Muhammad Mustafa rekao je da je izlaznost porasla u posljednjim satima glasanja.

Ekonomska i politička kriza

Naftom bogat Irak godinama se bori s ekonomskom i političkom krizom.

Mnogi Iračani malo vjeruju u politiku i ne očekuju da će izbori promijeniti postojeći odnos snaga.

Pristalice protestnog pokreta koji je izbio u oktobru 2019. pozvali su na bojkot izbora. Od početka djelovanja pokreta, demonstranti su tražili raspuštanje parlamenta i promjenu političkog sistema koji je na snazi od invazije SAD-a 2003. godine.

Posmatrači izbora također su nisku izlaznost pripisali velikom raspoređivanju snaga sigurnosti na dan izbora.

Prema službenim podacima, više od 250.000 sigurnosnih djelatnika poslano je na ulice.

Glavni posmatrač Evropske unije u Iraku, Viola von Cramon, rekla je da je relativno niska izlaznost značajna.

"Ovo je jasan, naravno politički signal i možemo se samo nadati da će ga čuti političari i politička elita Iraka", rekla je novinarima.

Ipak, neki Iračani su željeli glasati na petom iračkom parlamentarnom glasanju od 2003. godine - i nadaju se promjenama.

U gradu Kirkuk na sjeveru, Abu Abdullah je rekao da je stigao glasati sat vremena prije otvaranja biračkih mjesta.

"Očekujemo da će se situacija značajno poboljšati", rekao je on.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG