Osamnaest udruženja za ljudska prava iz Hrvatske uputilo je 8. decembra otvoreno pismo hrvatskom predsedniku Zoranu Milanoviću navodeći, pored ostalog, da je stao "na stranu protagonista najmračnijih događaja u našoj povijesti i najružnijih djela sadašnjosti".
Udruženja su otvorenim pismom reagovala na Milanovićeve izjave o genocidu u Srebrenici 1995. i porodici Zec, koju je hrvatska policija ubila u Zagrebu 1991. godine.
Hrvatski predsednik je 6. decembra rekao kako u Srebrenici jeste bio genocid, ali da onda za teže zločine treba izmisliti novi naziv.
Na 30. godišnjicu ubistva porodice Zec – Mihajla i Marije i njihove 12-godišnje kćerke Aleksandre, Milanović je rekao kako su u slučaju nije dobio sudski epilog jer je država zaštitila zločince, preživeli članovi porodice dobili novčanu odšetu.
U otvorenom pismu, udruženja iz Hrvatske navode da se "umjesto aktiviranja u obrani temeljnih prava i sloboda", Milanović sve više obznanjuje kao govornik sa "suverenističkim, rigidno nacionalističkim programom".
"Stali ste uz stranu sirovog nacionalizma temeljenog na mitovima, prošlim traumama i predrasudama, a ne na stranu kritičke privrženosti ovome društvu i negacije isključivosti. Stali ste na stranu moćne i privilegirane manjine nasuprot obespravljenih i marginaliziranih manjina, ali i svakog stanovnika i stanovnice Hrvatske koji radi na tome da živi u normalnoj zemlji", navodi se pored ostalog u pismu.
Udruženja iz Hrvatske upitala su Milanovića i "kako se danas mogu osjećati građani i građanke srpske ili bošnjačke nacionalnosti kad vide relativizaciju zločina koji su prema njima počinjeni devedesetih? Ili kako se mogu osjećati izbjeglice koje unatoč traumatičnim iskustvima ovdje pokušavaju izgraditi život i doprinijeti ovoj zemlji?".
U pismu se upozorava da Milanovićeve izjave mogu imati "nesagledive i dugoročne posljedice".
"Relativizacija genocida u Srebrenici te obilje predrasuda koje koristite govoreći o susjednim sredinama, predstavljaju trganje veza i ekstremno nazadnjaštvo te nas udaljavaju od susjeda i od svijeta", navodi se u pismu.
Snage Vojske Republike Srpske su tokom genocida u Srebrenici u julu 1995. godine ubile su oko 8.000 muškaraca i dječaka u Srebrenici i okolini.
Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju ustanovit će u prvoj presudi protiv generala Vojske Republike Srpske Radislava Krstića 2001. godine da se u Srebrenici dogodio genocid, prvi presuđeni genocid u Evropi od strane međunarodnog suda.