Pišu: Timofej Rozhanski, Irina Romalijska, Reid Standish i Anton Benediktov
Povlačenje ruskih trupa iz jugoistočnog grada Hersona označava još jednu pobjedu za Kijev dok se linije fronta i dalje pomjeraju. Ali, kako borbe ulaze u novu fazu uz dolazak zime, postavlja se pitanje šta je sljedeće u ratu koji traje već gotovo devet mjeseci?
Nakon povlačenja iz Hersona, ruske trupe se ukopavaju na istočnoj obali Dnjepra, preko puta Hersona, gdje trenutno prave liniju odbrane za koju su vojni analitičari rekli da bi mogla spriječiti ukrajinsko napredovanje. Širina rijeke i dodatno oštećenje mosta Antonivski, koji povezuje dvije obale, mogu biti dodatni faktori rizika za manevre Ukrajinaca, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.
"Povlačenje ruskih trupa iz Hersona unaprijed je pripremljeno. Znamo da je počelo ranije nego što je to Kremlj najavio", Roman Kostenko, pukovnik Službe sigurnosti Ukrajine (SBU), glavne obavještajne agencije Kijeva, izjavio je za Current Time, medijski projekat na ruskom jeziku koju vodi Radio Slobodna Evropa (RSE) u saradnji s Glasom Amerike (VOA).
"Iz vojne perspektive, oni su se kompetentno povukli pokrivajući povlačenje i ostavljajući velika područja minirana za sve ukrajinske snage koje su napredovale."
U međuvremenu, borbe se nastavljaju u istočnoj regiji Donbasa, a ukrajinske snage odbijaju konstantne ruske napade kojima pokušavaju da zauzmu gradove kao što su Bakmut i Pavlivka, uz sve veće gubitke na obje strane.
Kostenko, koji je takođe poslanik u ukrajinskom parlamentu, učestvovao je u nedavnim vojnim operacijama ponovnog osvajanja grada Snihurivka u ukrajinskoj regiji Mikolajiv udaljenom od Hersona nekih 50 kilometara sjeveroistočno. On kaže da će rusko povlačenje nastaviti da pomjera trupe naprijed prema sjeveru kako bi se ojačali položaji oko regije Zaporožja prema gradu Melitopolju i dalje.
"Mi vidimo gdje oni idu", rekao je on. "Sada je osnovni zadatak osigurati da što manje ruskih vojnika i opreme pređe tamo s desne strane rijeke."
Kako se ustaljuje zima, koja će donijeti nove logističke probleme za trupe u pokretu i opremu koja je potrebna za još jednu ofanzivu, analitičari i diplomate govore o mogućnosti da se borbe uspore dok se obje vojske pregrupišu.
Neki zapadni lideri, ponajviše američki general Mark Milley, takođe su otvorili mogućnost novih pregovora između Kijeva i Moskve, kada je Milley rekao da zima predstavlja "priliku" da strane započnu pregovore.
Međutim, ukrajinski zvaničnici su odlučni da bi zastoj ili usporavanje samo omogućilo Moskvi da učvrsti svoje uspjehe i eskalira borbe pod njenim uslovima, ukazujući na to kako je general Sergej Surovikin, komandir ruskih snaga u Ukrajini, rekao da bi povlačenje iz Hersona oslobodilo trupe da se bore negdje drugdje.
Dok je povlačenje bilo pripremano, Moskva je poslala nove jedinice mobilizovanih vojnika u bitku u Svatove i druga područja u istočnoj Ukrajini u pokušaju da tamo napreduje.
"Jedini način na koji bi Surovinik mogao realistično da proda ideju povlačenja iz Hersona ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu bilo je preko obećanja o zagarantovanom uspjehu na istoku", napisao je Andrij Zagorodnjuk, bivši ministar koji je sad saradnik Atlantic Councila, think-thanka u Washingtonu.
"Ukrajina se zato mora spremiti za veliku eskalaciju u Donbasu u sedmicama koje dolaze."
Zatvoren unutar ruskih redova
Nakon ranijih vojnih neuspjeha i povlačenja ruskih trupa iz Harkiva u septembru, Kremlj je raspisao mobilizaciju za vojno sposobne muškarce za rat u Ukrajini.
Ali novi regruti za sada nisu bili u stanju da preokrenu stanje na bojnom polju, uz sve više izvještaja o niskom moralu i slabo opremljenim i obučenim vojnicima koji se šalju na front.
Current Time je govorio sa desetinom članova porodice mobilisanih regruta koji su poslani na ratište u Svatove u ukrajinskoj regiji Lugansk, gdje su njihove jedinice pretrpjele teške gubitke. Prema navodima njihovih članova porodice, regruti kažu da se suočavaju s teškim uslovima i da nemaju dovoljno oružja i municije na raspolaganju. Neki su čak odbili da nastave s borbama i trenutno se nalaze u zatvoru zbog odbijanja naređenja u vrijeme rata.
"Moj brat je stupio u kontakt i rekao da su bili u podrumu u Zaisteveu (u istočnoj Ukrajini)", Ekaterina Belova je rekla za njenog brata Alekseja Arsjutina, koji je radio kao menadžer u restoranu brze hrane KFC na periferiji Moskve prije nego što je dobio poziv za vojsku 25. septembra i poslan u Svatove. "Aleksej je rekao da je bilo 250 drugih ljudi dok je tamo držan."
Ala Petrovna kaže da je primila poziv od sina koji je takođe rekao da je pritvoren s drugim vojnicima koji su odbijali da se bore i da zgrada u kojoj su držani "nije imala infrastrukturu", prema navodima njenog sina. Dodao je da se na mnoge muškarce vrši pritisak da potpišu dokumente kojima priznaju da su odbijali zapovijesti pretpostavljenih, što je kazneno djelo.
Anastasija Dutova, čiji suprug je dobio poziv u ruskoj regiji Kursk i poslan na front u Lugansk, pokušavala je da lobira kod lokalnog vojnog tužioca zajedno s drugim suprugama nedavno mobilisanih muškaraca iz tog područja. Jedinica njihovih muževa našla se pod teškim napadima na istočnom frontu Ukrajine i vojnici su se često žalili svojim suprugama na lošu strategiju i vođstvo viših oficira.
Ona kaže da su napisale zajednički apel i da im je kancelarija rekla da će poslati konvoj po njihove članove porodica, ali njen suprug se još uvijek nalazi u blizini fronta i rekao joj je da nema znakova da iko dolazi po njih.
"Mnogi su ranjeni, a mnogi su već preminuli. Neke su pustili da iskrvare", rekla je Dautova. "Drugi se razboljevaju od zime, a neki možda imaju i upalu pluća."
Šta je slijedeće?
Analitičari će u nadolazećim sedmicama s velikom pažnjom pratiti naredne korake Kijeva i Moskve dok se iscrtavaju nove linije fronta.
Tokom događaja upriličenog u Ekonomskom klubu u New Yorku 10. novembra, Milley je rekao da su i Rusija i Ukrajina pretrpjele više od 100.000 žrtava, poginulih i ranjenih od kako je Kremlj započeo invaziju 24. februara.
Usred gomilanja žrtava i povlačenja Rusa neki analitičari kažu da vide sve veću spremnost Moskve da se uključi u pregovore sa Ukrajinom o budućnosti rata.
Neki zvaničnici iz administracije američkog predsjednika Joe Bidena, kao što je general Milley takođe su prebacili fokus na diplomatiju tokom zime. Međutim, oni su navodno u manjini, gdje su američki državni sekretar Antony Blinken i savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan rekli da neće vršiti pritisak na Kijev.
"To zavisi od Ukrajinaca. Ništa o Ukrajini bez Ukrajine", rekao je Biden 9. novembra na konferenciji za medije kada mu je postavljeno pitanje o mogućim pregovorima.
Takođe ostaju i veće zabrinutosti u vezi toga koliko zapravo plodni mogu biti pregovori dok se Kremlj drži stajalište da Kijev mora da prihvati ilegalno preuzimanje teritorija kao i toga da li bi Moskva iskoristila primirje kao priliku da osnaži svoje trupe i pokrene novi napad na Ukrajinu. Ukrajinski zvaničnici takođe su signalizirali da namjeravaju da nastave da se bore i osvajaju okupirane teritorije nakon serije nedavnih uspjeha na ratištu.
"Rat neće stati tokom nadolazeće zime", napisao je Mick Ryan, nedavno penzionisani general-major australijske vojske u komentaru o ratu u Ukrajini za australijski ABC. "Ali će se voditi drugim tempom… Što političkim i vojnim liderima daje priliku da isplaniraju za ono što se čini da će biti brutalna i krvava godina."