Uprkos masovnim protestima koji su izbili u Tbilisiju zbog zakona o "stranom agentu" gruzijski premijer Irakli Kobakhidze nastavlja da ga brani rekavši da je neophodno postići "depolarizaciju", u skladu sa preporukama Evropske unije.
On je 3. maja rekao da je u razgovoru sa iznio svoje razočaranje što se gruzijski partneri "nerado upuštaju u suštinske rasprave" o zakonu i da "još nismo čuli nijedan kontraargument protiv ovog predloženog zakona".
Rekao je da je tokom ranijeg razgovora sa predsjednikom Evropskog vijeća Charlesom Michelom naveo razočarenje jer se gruzijski partneri “nerado upuštaju u suštinske rasprave” o zakonu i da još “nisu čuli suprotan argument protiv predloženog zakona”.
Nacrt zakona, koji bi zahtijevao od organizacija civilnog društva i medija da prijave strano finansiranje i podvrgnu ih vladinom nadzoru, izazvao je masovne proteste u glavnom gradu Gruzije, a tenziije i dalje ostaju visoke.
Predloženi zakon je "isključivo usmjeren na promociju transparentnosti i odgovornosti relevantnih organizacija u odnosu na gruzijsko društvo”, napisao je premijer ove zemlje na platformi X.
Kobakhidze je također ponovio navode o "aktivnom uključivanju organizacija koje finansiraju stranci u dva pokušaja revolucije u Gruziji između 2020. i 2023.".
U ranijoj objavi je kritikovao Sjedinjene Države zbog davanja "lažnih" izjava o zakonu. SAD pružaju jednu od najsnažnijih podrški Gruziji.
Kobakhidze je također optužio bivšu američku ambasadoricu u Gruziji Kelly Degnan, koja je na toj funkciji bila od 2020. do 2023. godine, kao i nevladine organizacije koje finansiraju stranci da su navodno podržali dva pokušaja revolucije.
Michel je u objavi na X-u rekao da je u razgovoru sa Kobakhidzeom ponovio "punu podršku Evropske unije svim Gruzijcima koji evropsku budućnost svoje zemlje stavljaju na prvo mjesto".
Gruzija je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, a također je tražila članstvo u NATO-a.
Politički savjetnik američkog State Departmenta Derek Chollet, koji je ranije pozvao Khobahidzea da povuče zakon o "stranom agentu", rekao je 3. maja da se Gruzija nalazi na prekretnici, a da evroatlantske aspiracije zemlje sada vise o koncu.
Talas nezadovoljstva zahvatio je Gruziju otkako je vladajuća partija Gruzijski san rekla da ponovo uvodi malo izmijenjenu verziju zakona o "stranom agentu”. Prošlogodišnji pokušaj uvođenja zakona je propao nakon pokrenutih protesta.
Otkako je 1. maja usvojeno drugo čitanje izmjenjenog zakona, desetine hiljada demonstranata izašlo je na ulice u Tbilisiju. Tokom protesta brojni demonstranti su povrijeđeni i pritvoreni.
Gruzijski nacrt zakona o “stranom agentu” porede sa sličnim zakonima u Rusiji koji onemogućavaju rad nezavisnih medija.
Treće i konačno čitanje zakona očekuje se 17. maja.