Tbilisi ne može sebi da dozvoli da Moskvi uvede sankcija koje bi mogle da "razore" ekonomiju Gruzije, izjavio je u sredu, 24. marta gruzijski premijer Irakli Garibašvili.
Opozicija u toj zemlji je na nedavnim demonstracijama optužila vlast za zatvaranje protivnika, ućutkivanje nezavisnih medija, saradnju sa Kremljom i nastojanje da zemlju ne uvede u Evropsku uniju (EU).
Nekoliko dana po obnavljanju vazduhoplovne linije između Tbilisija i Moskve, u jeku rata u Ukrajini, gruzijski lider je branio poziciju svoje zemlje koja je na meti kritika međunarodne zajednice.
"Ne samo da bismo naneli štetu Gruziji, već bismo razorili svju ekonomiju i ugrozili interese naše zemlje i našeg naroda ako bismo uveli bilo kakav oblik ekonomskih sankcija Rusiji", rekao je on na forumu u Kataru.
Proruske separatističke republike Abhazija i Južna Osetija proglasile su nezavisnost od Gruzije početkom 1990-ih, posle raspada SSSR-a.
Posle kratkog rata s Gruzijom 2008, Rusija je faktički preuzela kontrolu nad obe te teritorije i priznala njihovu nezavisnost.
Garibašvili je kritikovao međunarodnu zajednicu koja je tada, kako je rekao, "nastavila normalne odnose s Rusijom".
"Gde je tu logika? Naš rat nije bio rat, a rat u Ukrajini jeste rat?", pitao je on, podsetivši da je Rusija 2008. godine zauzela 20 odsto gruzinske teritorije i postavila dve vojne baze.
Gruzija zvanično želi da se pridruži Evropskoj uniji i NATO, ali nevladine organizacije i opozicioni aktivisti vladajuću stranku "Gruzinski san" optužuju da ima proruski i autoritarni stav.
Hiljade pristalica opozicije okupile su se u aprilu na protestu protiv vlasti u Tbilisiju.