U rubrici Radija Slobodna Evropa „Glasom mladih“ bavimo se mladima u regiji, njihovim željama, težnjama i problemima. Svake nedjelje govorimo o mladim uspješnim ljudima, onima kojima se još uvijek nije pružila prilika da svoje talente pokažu na pravi način ali i onima koji su spremni mijenjati svijet u kom žive.
Tražimo odgovor na pitanje zašto su zemlje Balkana u samom svjetskom vrhu po broju nezaposlenih mladih ljudi, te šta mladi iz Konjica, Priboja i Podgorice misle o tome zašto je teško naći posao u zemlji u kojoj žive.
Podaci pokazuju da, recimo u Bosni i Hercegovini, ima gotovo šezdeset posto nezaposlenih mladih ljudi, zbog čega ova zemlja drži evropski rekord. Više od četrdeset hiljada visokoobrazovanih osoba u BiH trenutno traži posao. Mladi iz Konjica, sa kojima je razgovarala Mirsada Ćosić, ogorčeni su zbog toga.
Stanje ništa nije bolje ni u Srbiji. I u toj zemlji bilježi se gotovo 50 posto mladih koji traže posao i to po nekoliko godina. U razgovoru sa našom Danicom Gudurić, mladi iz Priboja kažu da posao dobijaju samo oni koji imaju jake rodbinske i prijateljske veze, te partijske knjižice.
U Crnoj Gori čak nije dovoljno ni da ste član bilo koje stranke kako biste dobili posao, kao što je to slučaj u Srbiji. Do posla se dolazi pomoću članske karte vladujeće partije. Mladi Podgoričani rekli su našoj Leli Šćepanović da ni znanje, a ni dobar uspjeh na fakultetu ne pomaže da dođete do posla.
Za ovakvo stanje u Institutu za razvoj mladih Kult krive vlasti, jer ne stvaraju povoljan poslovni ambijent, a time i nova radna mjesta. Ajka Baručić iz Kulta odbacuje optužbe da mladi nemaju posao jer su pasivni.
Mlade poliglote i osvajači medalja ne boje se izazova
U Evropskoj uniji praksa je da mladi kroz volontiranje dolaze lakše do posla. To bi mogla postati praksa i u Bosni i Hercegovini, nadaju se mladi volonteri, kojih u ovoj zemlji ima na hiljade. Oni govore nekoliko stranih jezika, osvajaju medalje i ne boje se izazova, prenosi Maja Nikolić koja razgovarala sa nekim od njih.
Već godinama učenici Matematičke gimnazije u Beogradu donose medalje sa velikih međunarodnih takmičenja iz matematike, fizike i informatike. Na upravo završenoj Olimpijadi u Kazahstanu, na kojoj je učestvovalo 60 ekipa iz 17 zemalja, tim ove škole osvojio je prvo mjesto i sedam pojedinačnih medalja – pet zlatnih i dvije bronzane. Time su pridodali nove trofeje kolekciji od gotovo 500 nagrada koje su mladi matematičari do sada osvojili. Šta stoji iza sjajnih rezultata i da li država ima svijest o značaju uspjeha ovih mladih ljudi, istraživao je Dušan Komarčević.
Fotografije četiri djevojke, koje poput ljepotica iz vestern filmova jašu na konjima u snijegu, ujedinile su javnost u BiH, regionu, pa i svijetu u stavu da je to najpozitvnija slika poslana iz Srebrenice posljednjih godina. Sestre - Ćamka, Kadira, Fatima i Dženeta, koje su razgovarale sa Sadikom Salimovićem, pokazale su nevjerovatno umijeće i ljubav prema prirodi koju su im prenijeli roditelji, inače vlasnici ergele od 12 konja, koja se nalazi u selu Jasenovi kod Srebrenice.