Dostupni linkovi

Parafiran sporazum o raspoređivanju graničara EU na teritoriji BiH


Sporazum su parafirali Henrik Nielsen, direktor za Šengen pri Evropskoj komisiji (lijevo), i Mirko Kuprešaković, direktor Granične policije BiH, u Sarajevu, 18. 12. 2024.
Sporazum su parafirali Henrik Nielsen, direktor za Šengen pri Evropskoj komisiji (lijevo), i Mirko Kuprešaković, direktor Granične policije BiH, u Sarajevu, 18. 12. 2024.

Bosna i Hercegovina (BiH) i Europska unija (EU) parafirale su 18. decembra u Sarajevu sporazum koji će omogućiti raspoređivanje policajaca Europske agencije za graničnu i obalsku stražu (Frontex) na teritoriji BiH zbog boljeg upravljanja migracijama.

Sporazum će nakon parafiranja biti potpisan krajem februara ili početkom marta kad se očekuje dolazak komesara EU za unutrašnje poslove i migracije Magnusa Brunnera u Sarajevo.

"Ovo je još jedan korak u borbi protiv organizovanog kriminala, krijumčarenja. Istovremeno BiH pokazuje da je BiH ozbiljan partner Evropske unije", kazao je Nenad Nešić, ministar sigurnosti BiH.

Luigi Soreca, šef Delegacije EU u BiH, kazao je da se 90 posto nezakonitih prelazaka granice na "Balkanskoj ruti" bilježi na granici BiH i Hrvatske te da bezvizni režim s BiH zloupotrebljava veliki broj pojedinaca iz zemalja s kojima ova zemlja ima takve sporazume.

"Sporazum BiH i Frontexa će omogućiti da EU pomogne BiH da se bolje nosi s neregularnim migracijama. Važan je za put BiH prema EU i to je jedan od uvjeta da ova zemlja napreduje na tom putu", kazao je Soreca.

Mirko Kuprešaković, direktor Granične policije BiH, rekao je da se nada da će vrlo brzo policija Frontexa izići na granice BiH kako bi je učinilo sigurnijom.

"Ovo označava završetak ponekad teškog procesa pregovaranja o detaljima i mislim da smo našli rješenje za sva pitanja uz puni konsenzus svih strana", kazao je Henrik Nielsen, direktor za Šengen, granice i vize u Generalnom Direktoratu za migracije i unutrašnje poslova Europske komisije.

Pojasnio je da će, nakon što sporazum bude konačno potpisan krajem februara ili početkom marta, BiH biti na raspolaganju svi resursi Frontexa, od raspoređivanja službenika, treniranja graničnih policajaca, opreme kao i da će BiH biti uključena u razmjenu podataka s graničnim službama u Europi.

Bosna i Hercegovina jedina u regiji nema operativni sporazum s Frontexom, koji je jedan od uvjeta za otvaranje pristupnih pregovora s EU.

Osobe koje rasporedi Frontex bit će pod komandom svojih kolega iz BiH - i to ne samo državne Granične policije, nego i dvije entitetske i deset kantonalnih policija. Za razliku od BiH, u zemljama regije samo granične policije mogu surađivati direktno s Frontexom.

To je bila tačka prijepora tokom višegodišnjih pregovora, jer su politički predstavnici Republike Srpske tražili da službenici Frontexa budu pod komandom i policije tog entiteta "u skladu s nadležnostima".

Predstavnici stranaka sa sjedištem u Sarajevu tražili su da Frontexovi službenici budu samo pod komandom Granične policije BiH, od čega se na koncu odustalo.

Bosna i Hercegovina i Frontex su krajem 2018. godine parafirali sporazum koji je isključivao saradnju s entitetskim i kantonalnim policijama, ali on nije stupio na snagu zbog veta Milorada Dodika, tadašnjeg člana Predsjedništva BiH, koje je ustavno nadležno za međunarodne sporazume.

Novu odluku o započinjanju pregovora usvojilo je Predsjedništvo BiH 8. februara 2024. godine, nakon čega su trajali višemjesečni pregovori između BiH i EU o novom tekstu sporazuma.

Trenutno je oko 1.800 graničara BiH zaduženo za čuvanje više od 1.500 kilometara granice prema Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori, odnosno jedan graničar čuva oko kilometar i pol granice.

Oko 600 graničnih policajaca će otići u mirovinu do 2026. godine, kako je ranije potvrđeno za RSE, a BiH nema kapacitete za brže i masovnije školovanje i zapošljavanje novih.

Prema podacima Ministarstva sigurnosti BiH, u prvih 11 mjeseci ove godine registrirana su 24.523 nezakonita migranta, od čega su četvrtina Marokanci, a slijede Afganistanci (17 posto), Sirijci (14 posto), te Egipćani (osam) i Iranci (sedam posto).

Među njima su 74 posto samci muškarci. Većina nastavlja put prema Hrvatskoj i dalje u Zapadnu Europu. Oko 800 migranata bilo je smješteno u privremenim migrantskim centrima u BiH početkom decembra.

XS
SM
MD
LG