Dostupni linkovi

Fon der Lajen: Smanjiti napetost Kosova i Srbije i vratiti se dijalogu


Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je izjavila da je "zaoštravanje zategnutosti između Kosova i Srbije jako zabrinjavajuće".
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je izjavila da je "zaoštravanje zategnutosti između Kosova i Srbije jako zabrinjavajuće".

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da je "zaoštravanje zategnutosti između Kosova i Srbije jako zabrinjavajuće" i naglasila da je "od ključne važnosti je da se napetost smanji i vrati dijalogu".

Fon der Lajen je 28. septembra u Tirani, posle razgovora s albanskim premijerom Edijem Ramom, predočila da je "i Evropska unija od početka izgrađena na dijalogu i ekonomskom razvoju - a to vodi razumevanju obeju strana, zalečenju rana i konačno pomirenju".

Čelnica Evropske komisije je istakla da "to jeste dug proces i proces koji vodi miroljubivoj i obećavajućoj budućnosti".

Srbi iz opština na severu Kosova, koji tamo čine većinsko stanovništvo, već deveti dan blokiraju granične prelaze Jarinje i Brnjak i puteve koji vode do njih.

Na ovaj način oni izražavaju nezadovoljstvo zbog odluke Vlade Kosova da uvede recipročne mere Srbiji oko registarskih tablica i najave oduzimanja tablica za automobile koje izdaje Srbija, a koje imaju oznake gradova na Kosovu.

Takođe, na ovim prelazima se devet dana nalaze i kosovski specijalci, a premijer Kosova Aljbin (Albin) Kurti je u nekoliko navrata rekao da su oni na severu raspoređeni kako bi zaštitili granične prelaze i da ove akcije nisu uperene protiv kosovskih Srba.

Fon der Lajen je podvukla da je od velike važnosti ekonomsko povezivanje regiona i stvaranje jedinstvenog tržišta Zapadnog Balkana, dodavši da je u tom cilju vrlo svrsishodna inicijativa "Otvoreni Balkan" kao deo balkanske strategije.

Evropska komisija je, po njenim rečima, u tom cilju odobrila ekonomsko-investicioni paket podrške Zapadnom Balkanu od devet milijardi evra, uz očekivanje da se to uveća za još 20 milijardi evra.

Takođe je navela da će Komisija u Briselu do kraja godine odobriti još 600 miliona evra podrške iz tog paketa, uz 500 miliona evra već odobrenih za projekte u regionu, za koje je rekla da moraju biti veoma kvalitetni.

Kako je istakla, "ekonomsko-investicioni plan će podstaći zapošljavanje i ekonomski rast u regionu, ali je od suštinske važnosti da podrži integraciju Zapadnog Balkana, otud svih šest partnera moraju brzo napredovati u stvaranju zajedničkog regionalnog tržišta".

Ona se s Ramom sastala na početku turneje po zemljama Zapadnog Balkana, a čiji je cilj da pripremi samit EU-Zapadni Balkan u Sloveniji.

Zaev: Rešenje tražiti dijalogom

Premijer Severne Makedonije Zoran Zaev ocenio je "neprijatnim" poslednja dešavanja između Srbije i Kosova, apelujući da se "odvrate" svi koji na taj način šalju loše poruke, i dodao da rešenje treba da se traži dijalogom.

"Neprijatna su dešavanja koja smo videli na Kosovu. Neprijatna su dešavanja koje gledamo izmedju dve zemlje. Možemo samo da apelujemo da se odvrate sve strane, pa čak i gradjani, nepoznati ili bilo ko, a na ovakav način šalju loše poruke u regionu", rekao je Zaev na zajedničkoj konferenciji sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen (von der Leyen).

Premijer Severne Makedonije je istakao da "kao poštovalac dijaloga i razgovora, gradjenja prijateljstva, ostaje pristalica svakog oblika gde lideri sede za stolom i razgovaraju o mogućim rešenjima". "Nadam se da će ceo naš region dominantno sediti za stolom i razgovarati o svim mogućim rešenjima", rekao je Zaev.

Odgovarajući na pitanje kako dešavanja na Kosovu i Srbiji utiču na inicijativu "Otvoreni Balkan", Zaev je rekao da zemlje Balkana koje teže članstvu u Evropskoj uniji, treba da iskoriste sve mogućnosti za razgovore, partnerstvo, kao i za bilateralnu i multilateralnu saradnju.

XS
SM
MD
LG