Dostupni linkovi

Propao dogovor o slobodnoj trgovini između EU i Australije


Zastava Australije
Zastava Australije

Pregovori o trgovinskom sporazumu između Evropske unije (EU) i Australije propali su uprkos ranijem optimizmu, a dvije su strane u ponedeljak, 30. oktobra krivile jedna drugu za neuspjeh.

Od 2018., mukotrpne rasprave doticale su se detalja, od hemikalija do kozmetike, ali konstantno su posustajale oko pristupa tržištu australijskih poljoprivrednih proizvoda kao što su govedina i janjetina.

U julu dvije strane nisu uspjele da postignu dogovor tokom razgovora u Briselu, a Australija je rekla da joj nije garantovan "značajan" pristup evropskom tržištu za njene poljoprivredne proizvode.

Propast pregovora biće veliko razočaranje za EU, koja nastoji progurati ambiciozne sporazume o slobodnoj trgovini s glavnim svjetskim tržištima, uključujući Indiju i latinoameričke zemlje u bloku Mercosur.

Ministar poljoprivrede Australije Murray Watt rekao je u ponedeljak da su pregovarači EU odbili da popuste tokom posljednjeg kruga pregovora, održanog na marginama sastanka Grupe sedam (G7) u Japanu.

"Nažalost, jednostavno nismo dobili potreban poticaj od EU strane", rekao je nacionalnoj televiziji ABC.

Watt je rekao da je malo vjerovatno da će se razgovori nastaviti tokom "ovog sadašnjeg mandata parlamenta", što je naznačilo da se australijska vlada možda neće vratiti za pregovarački sto prije opštih izbora 2025.

"Mislim da će proći dosta vremena prije nego što bilo koja vlada Australije ili bilo koje vodstvo EU bude u stanju da pregovara o dogovoru. A to je pomalo šteta", dodao je Watt.

Povjerenik EU za trgovinu, Valdis Dombrovskis, zauzvrat je okrivio Australiju, sugerišući da je Canberra odstupila od prethodnih obveza.

"Nažalost, naši australijski partneri nisu bili u mogućnosti da se angažuju na osnovu prethodno identifikovanih zona za dogovore", rekao je.

Dombrovskis je insistirao na tome da je Brisel Canberri predstavio "komercijalno značajnu ponudu za pristup poljoprivrednom tržištu". "Evropska komisija ostaje otvorena za nastavak pregovora", dodao je.

Glasnogovornik Evropske komisije rekao je da je Australija "ponovno iznijela poljoprivredne zahtjeve koji ne odražavaju nedavne pregovore".

"Da bismo krenuli naprijed, potrebna su nam realističnija očekivanja i uravnotežen pristup koji u potpunosti poštuje održivost naših poljoprivrednika i održivost našeg prehrambenog sustava", rekao je evropski povjerenik za poljoprivredu Janusz Wojciechowski na društvenim mrežama.

Prošle sedmice francuski ministar trgovine Olivier Becht označio je "niz vrlo pozitivnih pomaka", dajući nadu da će dogovor biti postignut.

Dvije strane su imale sporove oko toga koliko bi Evropa trebala da otvori svoja tržišta za izvoz janjetine, govedine i šećera iz Australije.

Drugo pitanje za Australiju odnosilo se na geografske oznake EU na proizvodima kao što su feta, parmezan i prosecco, ali zvaničnici EU su rekli da su ponuđeni kompromisi kako bi australijski proizvođači mogli da nastave da koriste oznake pod određenim uslovima.

Istovremeno, Evropa želi bolji pristup bogatim australijskim nalazištima "ključnih minerala", smanjujući svoju zavisnost od Rusije i Kine za ključne sastojke u proizvodima čiste energije kao što su vjetroturbine i baterije za električne automobile.

Dogovor bi objema stranama ponudio mogućnosti diverzifikacije trgovine.

Australija želi otvoriti izvozna tržišta za svoje poljoprivredne i rudarske proizvode kako bi smanjila zavisnost od Kine.

EU je treći najveći trgovinski partner Australije nakon Kine i Japana.

Australija je 18. najveći trgovinski partner EU-a.

Izvor: AFP
XS
SM
MD
LG