Izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar (Gabirel Escobar) u Prištini je u sredu pozdravio poziv Vlade Kosova Katastarskoj agenciji da primeni odluku Ustavnog suda o ukniženju imovine manastiru Visoki Dečani, Srpske pravoslavne crkve.
"Želim da napomenem koliko je bitna današnja odluka o manastiru (Visoki Dečani). To je neophodan korak, jeste težak, ali je neophodan korak i zahvaljujem kosovskim institucijama na tome", rekao je Eskobar posle sastanka sa predsednicom Kosova Vjosom Osmani.
On je nakon ovog susreta izjavio da Kosovo i Srbija treba da nastave s punom primenom sporazuma postignutih u dijalogu uz posredovanje Evropske unije (EU).
Sastankom s Osmani Eskobar je počeo posetu Kosova 13. marta a očekuje se da će se o zabrani dinara na Kosovu i drugim pitanjima da razgovara i s premijerom Aljbinom Kurtijem (Albin), opozicijom, te predstavnicima srpske zajednice na Kosovu.
On je odbacio tvrdnje Osmani da EU pokazuje nedostatak ravnopravnog pristupa u posredovanju u dijalogu.
"Obe strane moraju da nastave sa punom primenom sporazuma, tako da nije jednostrano nastojanje da samo Kosovo donosi te teške odluke", rekao je Eskobar.
Osmani je rekla da je od vitalnog značaja da se u potpunosti sprovedu sporazumi koje su strane postigle prošle godine, dodajući da "selektivni pristup" neće pomoći, jer su svi delovi sporazuma važni. Ona je dodala da posvećenost i uloga SAD ostaju ključni "za uspešan završetak dijaloga koji bi doveo do međusobnog priznavanja, kao što je predsednik Džo Bajden (Joe Biden) spomenuo u svom poslednjem pismu".
Uz posredovanje EU, Kosovo i Srbija postigli su Sporazum o normalizaciji odnosa 27. februara 2023. godine.
Sporazum o normalizaciji, od 11 članova, između ostalog predviđa nivo samoupravljanja srpske zajednice na Kosovu i uzajamno priznavanje državnih simbola, dok se od Prištine i Beograda traži da sprovode i sve prethodne dogovore postignute u dijalogu.
EU je saopštila da sporazum, koji, iako nije potpisan, obavezuje strane, još nije počeo da se primenjuje.
Tokom sastanka sa Osmani, Eskobar je rekao da je razgovarao i o bezbednosti i da su SAD zabrinute nakon napada 24. septembra u Banjskoj kod Zvečana na severu Kosova, kada su u sukobu grupe Srba s kosovskom policijom, ubijeni jedan policajac i trojica napadača.
"Na sastanku smo imali veoma iskren razgovor o bezbednosnoj situaciji. Veoma smo zabrinuti zbog podela 24. septembra. Pozivamo Srbiju da sve odgovorne privede pravdi", rekao je Eskobar.
Odgovornost za taj napad preuzeo je bivši potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić, koji je proveo dan u pritvoru u Srbiji, a potom izašao da se brani sa slobode, ali pod uslovom da ne napusti Srbiju.
Pitanje dinara
Povodom zabrane srpskog dinara, Eskobar je rekao da je na Kosovu da razgovara o načinima za pronalaženje rešenja.
Osmani je ponovila da se to pitanje mora rešiti u saradnji sa saveznicima.
Očekuje se da će se Eskobar tokom posete sastati sa premijerom Aljbinom Kurtijem, opozicijom i predstavnicima srpske zajednice, kako bi razgovarali o pitanju srpskog dinara.
Centralna banka Kosova je od 1. februara počela da primenjuje novu uredbu kojom je predviđeno da se za gotovinska plaćanja koristi samo evro, čime je okončana upotreba srpskog dinara.
Eskobar je, tokom razgovora sa novinarima u utorak u Briselu, rekao da je odluku kosovskih vlasti da sprovedu tu uredbu "katastrofalna" i "nekompetentna".
Srbija navodi da Srbima na Kosovu izdvaja milione evra i isplaćuje im plate, penzije i dodatnu pomoć.
U nedostatku dinara u svojim naseljima na Kosovu, kosovski Srbi su u utorak putovali desetinama kilometara do srpskih gradova u blizini granice sa Kosovom, kako bi povukli sredstva koja dobijaju od Vlade Srbije.
Eskobar je naveo nekoliko razloga zbog kojih se SAD ne slažu sa načinom na koji se primenjuje uredba CBK-a: brzina kojom je primenjena, nedostatak alternative za primanje novca, zajednice pogođene odlukom nisu kontaktirane, međunarodna zajednica je imala poteškoća da ubedi Kosovo da pruži tehničku pomoć.
"Vlada Kosova mora da radi sa međunarodnom zajednicom na pronalaženju rešenja za ovu odluku, koju bih nazvao katastrofalnom, pa čak i nekompetentnom, sprovođenja odluke koja je stvorila haos u ekonomiji Kosova", rekao je on.
Eskobar je ponovio da se SAD ne spore legitimnost odluke, ali da imaju problema s načinom primene i uticajem koji ona ima na srpsku zajednicu.
Eskobar je došao na Kosovo posle ponovnog zaoštravanja odnosa Prištine i Beograda, nakon odluke Centralne banke Kosova da ukine upotrebu srpskog dinara tako što se uređuje da jedino platno sredstvo bude evro.
Pitanje dinara je bila i tema dijaloga Kosova i Srbije 27. februara u Briselu, koji je završen bez konkretnog rezultata a specijalni izaslanik EU Miroslav Lajčak je rekao da su potrebni dodatni sastanci.
Kosovo insistira na tome da je pitane ukidanje dinara "tehnička stvar", te da se o tome ne treba razgovarati u oiru dijaloga o normalizaciji odnosa, dok Srbija traži pronalaženje političkog rešenja.