Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da zvaničan Beograd negativno ocenjuje odluku Izraela da prizna nezavisnost Kosova i da je ona, prema njegovoj oceni, nanela štetu u odnosima dve države.
"U tom smislu treba da uložimo maksimum napora da prevaziđemo ove probleme i ostanemo posvećeni očuvanju prijateljstva sa Izraelom", rekao je Dačić na zajedničkoj konferenciji za novinare sa izraelskim šefom diplomatije Elijem Koenom (Eli Cohen).
Koen je stigao u Beograd 12. jula, gde se sastaje sa najvišim zvaničnicima.
Poseta ima, međutim, veći značaj za Srbiju, nakon što je Izrael 4. septembra 2020. priznao nezavisnost Kosova, što se, po izjavama iz Beograda, negativno odrazilo na bilateralne odnose.
U svojoj najavi posete izraelskog kolege, Dačić je najavio da će dve zemlje pokušati da "resetuju odnose".
"Mi smo stalno poredili vaš odnos prema Jerusalimu sa pitanjem Kosova", rekao je Dačić 12. jula i ocenio da je neophodno posvetiti se pozitivnoj agendi i razvijanju međusobnih odnosa.
Izraelski ministar spoljnih poslova izjavio je tom prilikom da je, između ostalog, njegova poseta otvaranje novog poglavlja u odnosima dve države i prilika za promociju i unapređivanje saradnje.
"Srbija i Izrael su obe kreativne zemlje sa spremnošću da inovaciju stave u centar svoje ekonomije", rekao je on.
Među oblastima sa potencijalom za saradnju, koje je Koen pomenuo, bile su i sajber bezbednost i turizam.
Iz kabineta predsednika Srbije Aleksandra Vučića u saopštenju nakon sastanka sa Koenom 12. jula navodi se, između ostalog, da je Vučić izrazio očekivanje da će izraelska strana, uprkos priznanju nezavisnosti "pokazati razumevanje za srpske stavove po pitanju" Kosova.
Izraelsko priznanje bivše pokrajine Srbije, koju zvaničan Beograd i dalje ne vidi kao nezavisnu državu, usledilo je poslije potpisivanja Sporazuma o normalizaciji ekonomskih odnosa Srbije i Kosova.
Sporazum su 4. septembra, uz prisustvo američkog predsednika Donalda Trampa, potpisali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i tadašnji premijer Kosova Avdulah Hoti.
Sporazum se za dve zemlje razlikovao u jednoj tački, koja se tiče diplomatskih odnosa sa Izraelom.
Kosovo se obavezalo da će uspostaviti diplomatske odnose sa Izraelom i da će otvoriti diplomatsko predstavništvo u Jerusalimu, a Srbija da će postojeću ambasadu u Izraelu premestiti iz Tel Aviva u Jerusalim do 1. jula 2021. godine.
Srbija je, u međuvremenu, u novembru 2021. u Jerusalimu otvorila predstavništvo Privredne komore Srbije (PKS), čiji je cilj unapređenje ekonomskih veza dvije države.
Ambasador Izraela u Beogradu Jahel Vilan izjavio je pred otvaranje predstavništva Privredne komore Srbije da to doživljava kao početni korak ka preseljenju srpske ambasade u Jerusalim.
Ambasada Srbije u Izraelu, međutim, i dalje se nalazi u Tel Avivu.
Kosovo i Izrael su 1. februara 2021. i formalno uspostavili diplomatske odnose.
Zvaničan Beograd tada je poručio da će takav potez negativno uticati na odnose Srbije i Izraela.
Kosovo je zvanično otvorilo svoju ambasadu u Jerusalimu u martu 2021. godine.
Na pitanje da li će i kada ambasada Srbije u Izraelu biti preseljena iz Tel Aviva u Jerusalim, Vučić je u julu 2021. godine rekao da će Srbija "postupati u skladu sa svojim interesima, koji su promenjeni nakon što je Izrael priznao Kosovo".
Njegova izjava usledila je nakon što je američki Stejt department 30. juna saopštio za Glas Amerike da očekuje da će Srbija i Kosovo nastaviti da se pridržavaju obaveza Vašingtonskog sporazuma.