"Stalni pokušaji poricanja srebreničkog genocida od strane Milorada Dodika, predsjednika RS-a koji je to jučer opet učinio, ne mogu promijeniti činjenice, a ni istinu. Neodgovorno je poricanje genocida i ratnih zločina, kao i veličanje ratnih zločinaca, i zaslužuje osudu".
Ovo je u videoporuci objavljenoj 22. februara na zvaničnom Twitter nalogu poručio ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Michael Murphy, komentarišući izjavu Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske da genocid nije počinjen.
"Tamo se nije desio genocid, to svi znamo, ali se stalno pokušava na jedan nasilan način na tome insistirati", kazao je Dodik na konferenciji za novinare u Banjaluci, 21. februara.
Prema zakonu, negiranje zločina genocida, ali i drugih zločina za koje postoje presude međunarodnih sudova i Suda BiH, kažnjivo je od tri mjeseca do tri godine zatvora.
Snage Vojske Republike Srpske (VRS) su tokom genocida u Srebrenici u julu 1995. godine ubile oko 8.000 muškaraca i dječaka u Srebrenici i okolini.
Iz tadašnje zaštićene zone Ujedinjenih nacija protjerano je više od 25.000 žena, djece i starih.
Ambasador Michael Murphy je poručio da želi biti vrlo jasan kad kaže da se u Srebrenici 1995. godine desio genocid.
"Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju i Međunarodni sud pravde su, van svake sumnje ustanovili činjenice u vezi sa Srebrenicom utvrđujući da su jedinice Vojske RS pod komandom Ratka Mladića i Radovana Karadžića počinile genocid, ubivši više od 8.000 muškaraca i dječaka, Bošnjaka. Mladić i Karadžić su ratni zločinci, a ne heroji", poručio je ambasador Murphy.
Naveo je i kako je "krivica za srebrenički genocid pojedinačna, te da je snose oni koji su počinili ova gnusna djela", a "društvo, politički lideri i institucije imaju moralnu obavezu da se bave posljedicama učinjenog".
"Prvi korak je prihvatanje i priznavanje činjenica uspostavljenih u sudskom postupku i potkrijepljenih naučnim dokazima", dodao je.
Kazao je i da je negiranje genocida uvreda za žrtve iz svih naroda i nanosi još veću bol njihovim porodicama.
"Time se razdire tkivo društva Bosne i Hercegovine što je prijetnja stabilnosti ove zemlje. Isto tako protivno je zakonu BiH", zaključio je Murphy.
Pored američkog ambasadora, reagovala je i nevladina organizacija "Majke enklave Srebrenica i Žepa".
Ova organizacija je 22. februara pozvala nadležne institucije Federacije BiH i kantona, Ministarstva unutrašnjih poslova i Tužilaštva u Federaciji BiH da hitno pokrenu istragu protiv Milorada Dodika, primjenjujući Krivični zakon Federacije BiH koji se odnosi na izazivanje nacionalne, vjerske i rasne mržnje, razdora i netrpeljivosti.
One su navele i kako Tužilaštvo BiH nije podiglo ni jednu optužnicu za negiranje genocida.
Za genocid i zločine u Srebrenici, koji se dogodio nakon što je Vojska Republike Srpske zauzela ovu zaštićenu UN zonu, polovinom jula 1995.godine, do sada je osuđeno više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora. Pred Haškim sudom, ali i domaćim sudovima ovi zločini su okarakterisani kao genocid, i to kao jedini na prostoru bivše Jugoslavije u ratovima devedesetih.
U Memorijalnom centru Srebrenica – Potočari do sada su ukopane 6.701 žrtva genocida počinjenog u julu 1995. godine, dok je na drugim lokacijama, a prema željama porodica žrtava, ukopano još 237 žrtava genocida. Još se traga za oko 1.000 nestalih.