Dostupni linkovi

Dodik: Do 28. oktobra pripremiti dokumentaciju za nastavak prenosa nadležnosti


Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu
Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik na konferenciji za novinare u Istočnom Sarajevu

Član Predsjedništva BiH i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik izjavio je u srijedu u Banjaluci da će do 28. oktobra, a vjerovatno polovinom iduće sedmice, biti pripremljena sva dokumentacija koja se odnosi na najavljeni prenos državnih nadležnosti na entitet Republika Srpska (RS).

"Nakon toga će biti održan Kolegij i zakazana sjednica Narodne skupštine RS", kazao je Dodik na konferenciji za novinare, nakon sjednice Narodne Skupštine RS koja je u srijedu usvojila Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima RS.

Zakonom je predviđeno osnivanje agencije za lijekove tog entiteta, što nije u skladu s Ustavom BiH. Inače, Ustavom BiH je definisano da entiteti ne mogu preuzimati nadležnosti države ili one nadležnosti koje su u skladu s Ustavom prenesene na državni nivo.

"To nije ništa novo jer je RS već imala ovu agenciju i išlo je dobro, ali smo zbog pritiska međunarodne zajednice i dalekih obećanja o članstvu u Evropskoj uniji to prenijeli na državu", rekao je Dodik.

Dodik je ponovio da aktivnosti u RS ne ugrožavaju bezbjednost i da ne dovode do destabilizacije, nego da su "isključivo motivisane primjenom Ustava BiH".

"Nismo za rušenje terotorijalnog integriteta, nego u ovoj fazi hoćemo samo primjenu Ustava BiH onako kao je napisan, a ne kako je neko zamislio", istaknuo je Dodik.

Dodik je ponovio da stav da “BiH nema visokog predstavnika”, odnosno da “aktualnog Christiana Schmidta nije potvrdio Savjet bezbjednosti UN-a”.

“Imamo ovoga što se lažno predstavlja i njegovo mišljenje ne znači ništa. Vidimo da se počelo prijetiti svakom pojedincu, s pozivima za navodno ispunjavanje obaveza iz Ustava BiH. Zdravstvo i njegova regulacija je isključivo u nadležnosti entiteta, a ne BiH, a pošto se to zloupotrebljava mi ćemo to na ovaj način regulisati”, kazao je Dodik.

Komentirao je, također, sjednicu Visokog sudskog i tužilaškog vijeća (VSTV) na kojoj je u srijedu potvrđena smjena glavne tužiteljice Tužilaštva BiH Gordane Tadić.

“Ona je smijenjena glasovima muslimana, bez ijednog hrvatskog i srpskog glasa. To je pod direktnom instrukcijom Stranke demokratske akcije (SDA). Koncepcija im je ovladati izbornom komisijom, Tužilaštvom BiH, a Sud BiH već imaju”, kazao je, uz ostalo, Dodik.

Za usvajanje ovog Zakona lijekovima i medicinskim sredstvima RS glasala su 43 poslanika Narodne skupštine RS, a protiv su bila dva. Poslanici opozicije nisu prisustvovali glasanju.

U Zakonu o lijekovima i medicinskim sredstvima koji je usvojio NSRS navedeno je da stupa na snagu šest mjeseci od dana objavljivanja u Službenom glasniku.

Nakon Narodne skupštine RS-a, o zakonu bi trebalo odlučivati i Vijeće naroda RS-a. Klubovi naroda mogu se pozvati na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa nakon čega o zakonu odlučuje Ustavni sud Republike Srpske.

Tu je i mogućnost da neko od ovlaštenih pošalje apelaciju o ovom zakonu na Ustavni sud Bosne i Hercegovine."

Od 2009. djeluje Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH. Agencija je jedinstveno regulatorno tijelo na nivou države a u svom djelovanju je preuzela većinu poslova iz oblasti farmacije koje su do tada obavljali entiteti.

Zakon o lijekovima koji je temeljan i za rad agencije može se mijenjati isključivo u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Milorad Dodik ranije je najavio "prenošenje i ostalih nadležnosti sa države na entitet RS".

Podsjećamo, Dodik je 12. oktobra najavio da planira povlačenje saglasnosti na sporazume o Oružanim snagama BiH, proglašenje ništavnim zakona o Sudu i Tužilaštvu BiH, Upravi za indirektno oporezivanje (UIO), Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), te Obavještajno-bezbjednosnoj agenciji (OBA) BiH, nakon čega bi RS trebala da formira svoju obavještajnu strukturu.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG