Dostupni linkovi

Upad na Sv. Stefan: Paroh Smiljić deportovan iz CG


Incidenti su se na Sv. Stefanu desili i prilikom pokušaja vjernika da grade novu crkvu na temeljima stare, april 2011
Incidenti su se na Sv. Stefanu desili i prilikom pokušaja vjernika da grade novu crkvu na temeljima stare, april 2011
Uprava crnogorske policije je potvrdila da je paštrovski paroh Srpske pravoslavne crkve Siniša Smiljić u srijedu ujutro deportovan iz Crne Gore u Bosnu i Hercegovinu, a da je sa još četiri osobe u utorak uveče priveden u policijsku stanicu u Budvi zbog nasilnog ulaska u grad hotel Sveti Stefan.

Prema riječima portparolke Uprave policije Tamare Ralević, sveštenik Smiljić je predat bosanskohercegovačkoj policiji sa zabranom ulaska u Crnu Goru na godinu dana jer je utvrđeno da u Crnoj Gori radi na osnovu turističke prijave.

"Ispostava granične policije - Bar je danas, shodno Zakonu o strancima, kojim se parohu Mitropolije crnogorsko-primorske S.S. otkazuje boravak i kom se zabranjuje ulazak u Crnu Goru na godinu dana. Predmetno rješenje
Policija je saopštila kako je utvrđeno da paroh Smiljić boravi u Crnoj Gori na osnovu turističke prijave, a boravak ne koristi u tu svrhu, već obavlja vjersku službu

je donijeto jer je utvrđeno da ovo lice, duže vrijeme boravi na teritoriji Crne Gore na osnovu turističke prijave, te da svoj boravak ne koristi u svrhu za koju je prijavljen, već da obavlja vjersku službu u objektima Mitropolije crnogorsko-primorske na području opštine Budva. Službenici Područne jedinice Budva su u srijedu ovo lice sproveli do graničnog prelaza Sitnica i predali ga službenicima granične policije Bosne i Hercegovine", pojasnila je Tamara Ralević.

Kada je riječ o incidentu koji je prethodio deportaciji sveštenika Srpske crkve, iz policije je saopšteno da je pet osoba predato sudiji za prekršaje u Kotoru zbog nasilnog ulaska u Sveti Stefan, a na osnovu prijave zakupca Grad-hotela kompanije Adriatic Properties.

Četiri osobe su sprovedene u srijedu u područni organ za prekršaje, a sudija je odložila pretres za petak prvi jun, rekla je portparolka Uprave policije.

"Službenici Područne jedinice Budva, u utorak uveče su lišili slobode i zadržali pet lica medju kojima je i paroh Mitropolije crnogorsko-primorske sa inicijalima S.S. zbog nasilnog ulaska na Sveti Stefan gdje su, kako se sumnja, oko 18.40h upotrebom fizičke snage i vrijedjanjem radnika obezbjeđenja Svetog Stefana narušili javni red i mir. Prema ovim licima nijesu upotrebljavana sredstva prinude. Policijski službenici su, od radnika koji su obezbjeđvali objekat i dijela menadžmenta firme Adriatic Properties uzeli izjave u svojstvu građana", navela je portparola Ralević.

Udar na SPC

Iz Mitropolije crnogorsko primorske je saopšteno da je deportovanjem paštrovskog paroha Siniše Smiljića Uprava policije pogazila, kako je rečeno, elementarna vjerska i ljudska prava, nanijevši udar Pravoslavnoj crkvi, vjernicima i pravdi u Crnoj Gori.

U saopštenju se navodi da je Smiljić u Crnoj Gori legalno boravio sa garancijom Mitropolije Crnogorsko-primorske a, kako se dodaje, u toku je postupak po njegovoj žalbi kojom mu je nedavno, uskraćeno pravo na privremeni boravak na godinu dana.

Radovi na obnovi crkve na Sv. Stefanu, koje je počela SPC, obustavljeni su, april 2011
"Trenutno pažljivo razmatramo svu dokumentaciju u ovom slučaju. Smatramo da je to apsolutno nepotrebno i neprimjereno. Pravni savjet Mitropolije crnogorsko-primorske će i sveštenik Smiljiću i članovima Odbora za obnovu hramova pružiti svu pravnu pomoć koja je dozvoljena u skladu sa zakonom", rekao je za RSE član pravnog savjeta Mitropolije Velibor Džomić.

Zakupac Grad-hotela Sveti Stefan Adriatic Properties prijavio je u utrorak nelegalni upad na ostrvo nakon čega je policija intervenisala. U grupi su bili sveštenik Smiljić sa nekoliko članova odbora za izgradnju hrama na Svetom stefanu i grupa od 10 ruskih novinara koji su izvještavali o hramu aleksandra Nevskog.

Kako su objavile podgoričke Vijesti, intervenisala je policija i u večernjim satima u utorak je privela sveštenika i još nekoliko osoba.

Ovo nije prvi put da na Svetom Stefanu, elitnoj turističkoj destinaciji dolazi do manjih sukoba. Prije dva mjeseca dio mještana i pristalica Srpske pravoslavne crkve započela su nelegalnu izgradnju na ruševinama crkve Aleksandra Nevskog koja se nalazi na poluostrvu, a nakon protesta i sukoba sa policijom, Vlada je donijela odluku o rušenju nadzidanog dijela.

Ostala je zabilježena izjava sveštenika Siniše Smiljića koji je tada zaprijetio da ne može da garantuje mir na Svetom Stefanu.

Deportacija Siniše Smiljića je prva deportacija jednog sveštenika Srpske pravoslavne crkve, nakon što je ministarstvo unutrašnjih poslova nedavnom kontrolom boravka stranaca u manastirima i crkvama, utvrdilo da 86 sveštenika SPC nema odobren boravak u državi, što je izazvalo oštru reakciju Srpske crkve i mitropolita Amfilohija Radovića.
XS
SM
MD
LG