Dostupni linkovi

Uz stroge mjere kontrole, crnogorski učenici pokazali drastično lošije rezultate na eksternim ispitima


Raniji rezultat PISA testiranja pokazali su da crnogorski 15-godišnjaci imaju lošije znanje iz matematike, čitanja i prirodnih nauka nego što su imali učenici prije deceniju, čime su se dodatno odaljili od svjetskog prosjeka (foto ilustracija)
Raniji rezultat PISA testiranja pokazali su da crnogorski 15-godišnjaci imaju lošije znanje iz matematike, čitanja i prirodnih nauka nego što su imali učenici prije deceniju, čime su se dodatno odaljili od svjetskog prosjeka (foto ilustracija)

Crnogorski maturanti zabilježili su najgori rezultat na maturskom ispitu iz maternjeg jezika u posljednje četiri godine.

I rezultati polumaturanata su loši.

Kako pokazuje analiza Ispitnog centra, kod njih je značajno odstupanje između zaključenih ocjena u školi i onih koje su potom dobili na polumaturskom ispitu.

Tako, na primjer, zaključnu ocjenu – "odličan 5" – iz predmeta Crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost (CSBH) dobilo je više od 1.600 osnovaca, dok je na eksternoj provjeri znanja istu ocjenu dobilo svega njih 600.

Provjere znanja maturanata i polumaturanata pratile su stroge mjere kontrole, uključujući zabranu unošenja na ispit mobilnog telefona.

Rigorozne mjere kontrole su uslijedile nakon što je prošle godine utvrđeno da je više od 500 maturanata prepisivalo na ispitu.

Profesorka CSBH jezika i književnosti Svetlana Drobnjak kaže za Radio Slobodna Evropa da rezultati maturskog ispita, sprovedenog uz mjere kontrole, oslikavaju realno znanje učenika.

"Ne treba ni da se iznenađujemo, ni da kritikujemo, nego da zapnemo pa da nam oni budu polazna tačka za plan unapređenja", ističe Drobnjak.

Ona smatra i da će se zbog ovih rezultata naredne generacije ozbiljnije pristupiti pripremi za provjere znanja.

Šta pokazuju rezultati srednjoškolaca

Najvišu ocjenu – "odličan 5" – na maturskom ispitu iz maternjeg jezika dobilo je svega 2,1 odsto srednjoškolaca.

To je četiri puta manje "petica" u odnosu na prošlu godinu.

Dok je broj "petica" smanjen, duplo je povećan broj srednjoškolaca koji su dobili najgoru ocjenu – "nedovoljan" ili "jedinicu".

U odnosu na 2022. godinu, "jedinica" je tri puta više.

Među učenicima srednjih škola, bolje rezultate su imali učenici gimnazije u odnosu na učenike stručnih škola.

Naime, od više od 3.000 učenika stručnih škola, samo osmoro je na testiranju iz maternjeg jezika dobilo "peticu".

To je 12 puta manje "petica" nego prošle godine i 20 puta manje nego 2020.

Šta pokazuju rezultati osnovaca

Zaključne ocjene u osnovnim školama i one na eksternoj provjeri znanja prilično odudaraju.

Naime, dok je više od 1.600 osnovca dobilo "peticu" iz maternjeg jezika kao zaključnu ocjenu u školi, na ispitu je istu ocjenu dobilo manje od 600.

Gotovo pet puta je veći broj "jedinica" dobijen na provjeri znanja u odnosu na zaključnu ocjenu u školi – 264 u odnosu na 56.

Gotovo ista situacija je i sa matematikom.

Dok je "peticu" kao zaključnu ocjenu dobilo oko 1.400 učenika, istu ocjenu na ispitu je dobilo 400 učenika.

A dok je "jedinicu" kao zaključnu ocjenu imalo oko 190 učenika, na provjeri znanja istu ocjenu je dobilo oko 1.250 učenika, odnosno 6,6 puta više.

Kada je u pitanju engleski jezik, najbolju ocjenu kao zaključnu u školi dobilo je 2.092 učenika, a istu ocjenu na provjeri znanja dobilo je 500 manje.

Jedinicu iz engleskog jezika kao zaključnu imalo je 20 učenika, a na provjeri znanja 384.

Osnovci su zabilježili i gore rezultate iz geografije – za oko deset odsto, fizike – za oko 12,5 odsto i hemije – za 19 odsto.

Rezultati iz fizike su najgori u posljednjih šest, a iz hemije i geografije u posljednjih 12 godina.

I raniji rezultat PISA testiranja pokazali su da crnogorski 15-godišnjaci imaju lošije znanje iz matematike, čitanja i prirodnih nauka nego što su imali učenici prije deceniju, čime su se dodatno odaljili od svjetskog prosjeka.

Ni 'Luče' nemaju 'petice'

Ministarka prosvjete Anđela Jakišić Stojanović je istakla da postoji disbalans između ocjena koje su učenici imali na kraju školske godine i rezultata testova.

Jakšić Stojanović: Između ocjena postoji disbalans
Jakšić Stojanović: Između ocjena postoji disbalans

Posebno je ukazala na razliku između ocjena koje su na testiranju dobili nosioci diplome "Luča", a koju dobijaju najbolji učenici.

Nevladin sektor i predstavnici prosvjetne zajednice godinama upozoravaju da iza diploma "Luča" ne stoji znanje, odnosno da postoji hiperinflacija najviših priznanja.

Tako je Centar za građansko obrazovanje u januaru 2023. objavio da je u posljednjih pet godina više od 10.000 učenika osnovnih i srednjih škola dobilo "Luče", u prosjeku oko 15 odsto osnovaca i srednjoškolaca.

Na ovogodišnjem tesiranju učestvovalo je više od 300 učenika koji imaju "Luču", ali su samo 102 učenika dobila najvišu ocjenu, saopštio je direktor Ispitnog centra, Miloš Trivić.

Drobnjak: Rezultati polazna tačka za unapređenje

Profesorka Svetlana Drobnjak smatra da je paralela između broja "Luča" i petica na maturskom ispitu neadekvatna.

"Ocjena na kraju godine je skup više parametara, a ocjena na testu je jedan test. U velikom broju slučajeva taj bod, dva ili tri koji nedostaje na testu na ovom ispitu nije moguće popraviti, a u školi jeste", navodi Drobnjak.

Kad je broj nedovoljnih ocjena u pitanju, Drobnjak poručuje da je to alarm koji bi trebalo da zabrine sve.

"Ne samo zbog broja jedinica nego zbog malog broja bodova kod onih koji nisu dovoljno pažljivo ni pročitali svoje zadatke. Konkretno, na testu iz jezika i književnosti pažljivim čitanjem svaki učenik je mogao doći bar do desetak bodova", ističe profesorka.

Upravo iz tog razloga Drobnjak očekuje da ovi rezultati budu otrežnjenje i motivacija kako bi do narednog testiranja "poradili", prije svega, na pripremama u učionici i istrajnim, ozbiljnim pristupom u organizaciji ispita.

XS
SM
MD
LG