Dostupni linkovi

Evropski i crnogorski poslanici uz žustru raspravu usvojili Deklaraciju o putu ka EU


Kopredsjedavajući Vajs i Đurović na konferenciji nakon sjednice POSP-a u Podgorici, 1. novembar 2024.
Kopredsjedavajući Vajs i Đurović na konferenciji nakon sjednice POSP-a u Podgorici, 1. novembar 2024.

Usvajanjem Deklaracije o napretku Crne Gore ka Evropskoj uniji i preporukama za dalji put ka članstvu 1. novembra završen je dvodnevni sastanak Parlamentarnog odbora EU i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) u Podgorici.

"Čini mi se da postoji gotovo jednoglasna podrška sa naše strane da Crna Gora postane buduća članica EU", poručio je u ime grupe poslanika Evropskog parlamenta Tomas Vajs na zajedničkoj konferenciji se crnogorskim poslanikom Dejanom Đurovićem.

Ovo je prva sjednica evropskih i crnogorskih poslanika od kako je u junu izabran novi saziv Evropskog parlamenta.

Sjednica je počela dan nakon što je Evropska komisija u godišnjem izvještaju pohvalila napredak Crne Gore na putu članstva u EU.

"Smatram da će ova parlamentarna većina uvesti Crnu Goru u EU", rekao je na konferenciji poslanik proruskog Demokratskog fronta (DF), uz ocjenu da je sastanak - uprkos žustroj raspravi - bio uspješan.

Konferenciji je prethodila dvodnevna sjednica, kojom je predsjedavao Đurović.

Skupstina Crne Gore
molimo pričekajte
Skupstina Crne Gore

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00

Sokol: Crna Gora se ne smije pretvoriti u Bjelorusiju

Prvi dan sastanaka evropskih i crnogorskih poslanika obilježile su optužbe za pristrasnost koje je dio poslanika proruskog DF-a uputio evropskim parlamentarcima iz Hrvatske.

Oštre reakcije je izazvalo izlaganja Tomislava Sokola, koji je ocijenio da je ulaskom proruskih partija u crnogorsku Vladu ojačao srpsko-ruski uticaj i upozorio da se Crna Gora "ne smije pretvoriti u Bjelorusiju u regionu".

"Mi možemo primijetiti agresivnu politiku širenja uticaja Srbije u okolnim zemljama, koji se može nazvati i hegemonističkom. Imamo partije koje su doista prosrpske i proruske a koje su ušle u Vladu. To je nešto što nije pozitivan razvoj događaja", kazao je Sokol.

Vlada Milojka Spajića izabrana je oktobra prošle godine, a stranke DF-a su, nakon rekonstrukcije krajem jula, postale njen dio.

DF je protiv članstva u NATO, za ukidanje sankcija Rusiji i za povlačenje priznanja Kosova.

Zvanični Vašington je više puta upozoravao i izražavao zabrinutost da u vlasti budu stranke i lideri koji se aktivno protive evroatlantskim vrijednostima.

Sličan stav ranije je saopštavan i iz evropskih institucija.

Poslanik Tomislav Sokol na sjednici POSP-a u Podgorici, 1. novembar 2024.
Poslanik Tomislav Sokol na sjednici POSP-a u Podgorici, 1. novembar 2024.

Sokol je na sjednici u Podgorici ocijenio i da bi se "vlast u Crnoj Gori birala u Beogradu i Moskvi", ukoliko se usvoji najavljeni zakon o dvojnom državljanstvu.

Za to rješenje zalažu se proruske i prosrpske partije u crnogorskoj vlasti.

Reagujući na njegovo izlaganje, poslanik DF-a Vladislav Bojović je kazao kako ima osjećaj da je Sokolu amandmane pisala procrnogorska Demokratska partija socijalista, koja je opozicija u parlamentu.

"Ako je tako, Vi ste nedostojni da predstavljate Evropski parlament, a kamoli da dijelite lekcije i ukore, kao neke razredne starješine", rekao je Bojović.

Mogu da zaključim da ste neprijatelj evropskog puta Crne Gore, poručio je Bojović Sokolu.

Uz to, on je pomenuo i evropskog poslanika Davora Iva Štira, koji ima dvojno državljanstvo.

"On je rođen u Argentini, potomak je ustaške emigracije, dobio je hrvatsko državljanstvo a ima i argentinsko", rekao je Bojović.

Štir nije bio dio delegacije koja je posjetila Podgoricu.

Sokolu nije omogućeno da odgovori na optužbe Bojovića, jer mu predsjedavajući sjednicom, Dejan Đurović iz DF, nije dozvolio pravo na repliku.

Vuković: Dominiraju teme kojima se kvare odnosi sa susjedima

Predsjednik skupštinskog Odbora za evropske integracije, Ivan Vuković iz opozicionog DPS je podsjetio da je opozicija glasala zakone neophodne za dobijanje pozitivnog IBAR -a.

Istovremeno je ocijenio da su nakon ulaska DF-a u Vladu umjesto evropskih, u fokusu teme koje dijele i "kvare odnose sa susjedima".

Ivan Vuković iz opozicione Demokratske partije socijalista
Ivan Vuković iz opozicione Demokratske partije socijalista

Podsjećajući na usvajanje Rezolucije u Jasenovcu u Skupštini, Vuković je kazao da tim “potezima koordinira predsjednik Skupštine” Mandić.

“Na ove teme ćuti predsjednik Vlade (Spajić), a one imaju za cilj da podignu političke tenzije i izazovu nestabilnost kako bi se evropski put usporio", naveo je Vuković.

Naime, EK je u izvještaju konstatovala da su odnosi sa Zagrebom pogoršani.

Crnogorski parlament je u junu usvojio Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu, što je izazvalo snažnu diplomatsku reakciju Zagreba, uključujući proglašavanje tri visoka crnogorska zvaničnika za nepoželjne, naveo je Brisel.

Tomas Vajs, vođa delegacije Evropskog parlamenta, na sjednici je u Podgorici je poručio da su evropski parlamentraci iz Hrvatske dolaskom u Podgoricu pokazali "posvećenost podržavanju Crne Gore na putu u EU".

On je ocijenio da je Rezolucija o Jasenovcu, koju je usvojio crnogorski parlament na inicijativu DF-a, "izazvala turbulencije".

"Neću reći da je to namjerno, ali je činjenica da je to dio stvarnosti. Ja i kolege smo uložili napore da diplomatske poremećaje ublažimo".

Takođe je kazao da je za evropski put Crne Gore od ključnog značaja saradnja dva parlamenta.

POSP je formiran u junu 2010, nakon stupanja na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

Odbor čine poslanici Skupštine Crne Gore i Evropskog parlamenta. Sastaje se dva puta godišnje.Prethodni je održan u martu ove godine u Briselu.

Crna Gora je pregovore sa Evropskom unijom počela 2012.Otvorila je sva poglavlja u pristupim pregovorima a privremeno zatvorila tri.

Očekuje se da do kraja godine zatvori četiri poglavlja.

XS
SM
MD
LG