Dostupni linkovi

Bošnjački savjet upozorava državu na sve snažniji pritisak u Crnoj Gori


Poruke "Srebrenica" i "Turci", uz četiri S bile su u februaru ispisane na Hadži Ismailovoj džamiji u Nikšiću
Poruke "Srebrenica" i "Turci", uz četiri S bile su u februaru ispisane na Hadži Ismailovoj džamiji u Nikšiću

Bošnjački savjet (BS), krovna institucija Bošnjaka u Crnoj Gori, obratio se otvorenim pismom državnim čelnicima i javnosti Crne Gore u kojem navode da su Bošnjaci proteklih mjeseci suočeni sa marginalizacijom, zastrašivanjem i sve snažnijim pritiskom etnonacionalizma i šovinizma.

Pozivali su i na nedvosmislenu osudu pokušaja relativizacije genocida u Srebrenici.

Sve je učestalije targetiranje manjinskih naroda, naročito Bošnjaka i njihovih predstavnika, kojim se urušavaju Ustavom garantovane slobode i prava, naveli su iz BS povodom Dana Evrope i obilježavanja 11. maja – Dana nacionalne zastave Bošnjaka.

“Mi smo kao krovna institucija Bošnjaka osjetili potrebu da uputimo otvoreno pismo čelnicima državnih institucija, predstavnicima parlamentarnih stranaka i građanstvu, u kojem smo izrazili zabrinutost zbog svega što se proteklih mjeseci dešavalo u našoj državi, uvjereni u opasnost urušavanja multietničkih i multikonfesionalnih temelja crnogorskog društva, zasnovanih na vrijednostima antifašizma, slobode, evropskih vrijednosti i građanske jednakosti”, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) portparol BS Mirza Luboder.

Podsjetimo, od promjene vlasti na avgustovskim izborima, u Crnoj Gori je zabilježeno više incidenata na nacionalnoj osnovi. Tada su većinu zajedno osvojile koalicije predvođene Demokratskim frontom, Demokratama i građanskim pokretom URA, a nakon trodecenijske vlasti je Demokratska partija socijalista prešla u opoziciju.

Tokom izbornog slavlja opozicije se desilo više napada na vjerskoj i nacionalnoj osnovi u Pljevljima, a između 1. i 2.septembra su kamenovane prostorije Islamske zajednice u tom gradu, u koje je ubačena poruka „Polećela crna ptica, Pljevlja biće Srebrenica“.

Na Hadži Ismailovoj džamiji u Nikšiću su 10.februara osvanuli natpisi “Srebrenica” i “Turci”, a na ogradi je ispisano “"Nikšić biće Srebrenica" uz krst sa četiri ocila.

U Pljevljima je 19. aprila protestovala grupa građana ispred Centra bezbjednosti, nakon što je za novog načelnika policije u tom gradu imenovao Harisa Đurđevića. Skandiralo se i „Ustala je sparta srpska, neće ovo biti Turska".

Iz BS pozivaju na zajednički otpor ideologiji koja “pothranjuje šovinističke poruke, stavove i pokliče kakvi su viđeni u Pljevljima, Beranama i posredstvom društvenih mreža”, a od nosilaca najznačajnijih državnih funkcija očekuju da osude genocid u Srebrenici.

“Svako negiranje genocida i pozivanje na glasače nedopustivo nameće kolektivnu krivicu i udaljava crnogorsko društvo od trajnog mira i evropske budućnosti”, navodi se u saopštenju BS.

Neki od poslanika vladajuće većine u crnogorskom Parlamentu su u više navrata poslednjih mjeseci negirali genocid u Srebrenici, a to je učinio i ministar pravde i ljudskih prava Vladimir Leposavić.

“Uopšte ne mogu da priznam ili ne priznam događaj o kojem nemam saznanje. Ja sam spreman da priznam da je u Srebrenici učinjen zločin genocida kada se to i nedvosmisleno utvrdi", izjavio je ministar Leposavić u Skupštini 26.marta.

Premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić 12.aprila nije dobio podršku svojih koalicionih partnera za razrješenje ministra Leposavića zbog negiranja genocida u Srebrenici.

Iz BS zahtijevaju od najviših državnih zvaničnika i da se, kako navode, zaustavi kampanja protiv Bošnjaka zaposlenih u državnim organima.

“Zahtijevamo da svojim autoritetom i zalaganjem obustavite besprizornu kampanju sumnjičenja i omalovažavanja Bošnjaka/kinja zaposlenih u državnim institucijama i ustanovama”, navodi se u otvorenom pismu BS.

Na upit RSE, iz BS kažu da za sada ne mogu govoriti o konkretnoj brojci Bošnjaka koji su od promjene vlasti ostali bez posla u javnim i državnim organima.

XS
SM
MD
LG