Na početku sjednice Skupštine Crne Gore na Cetinju 7. marta umalo je došlo do tuče između poslanika proruskog bivšeg Demokratskog fronta (DF) i opozicione Demokratske partije socijalista (DPS).
Uoči i tokom održavanja sjednice nekoliko stotina građana je protestvovalo ispred zgrade parlamenta, iz revolta zbog dolaska šefa parlamenta Andrije Mandića. Zgradu su čuvale jake policijske snage.
Uvod u incident bila je izlaganje poslanika DPS Oskara Huterova, koji je između ostalog ocjenio da je Cetinje 'šifra opstanka Crne Gore':
"Zato ga četnički vojvoda mora uniziti sa kordonima policije. Mandiću vi ste rekli za ovaj grad da je sirotinja i da je jedini njegov značaj što je ođe rođen Aleksandar Karađorđević."
Na Huterove citate ranijih izjava Mandića o Cetinju, reagovali su poslanici Mandićeve stranke nakon čega je došlo, do verbalnog sukoba, međusobnog guranja i pokušaja fizičkog obračuna.
Mandić je dao pauzu a sjednica je nastavljena poslije 45 minuta.
On je rekao da nije siguran da su svi koji protestuju ispred parlamenta Cetinjani.
A okupljeni ispred parlamenta su transparentima kritikovali prorusku i nacionalističku politiku Mandića i njegov negativan odnos prema Cetinju.
"Mandiću promašio si prijestonicu", "Nećemo Putinove lame na čelu države", "Crna Gora je za EU", pisalo je na dijelu transparenata.
Okupljeni su skandirali: "Izdajniče", "fašisto".
U pozivu grupe građana na protest on je nazvan "Vučićevim vojvodom", uz podsjećanje na njegove izjave da je "Cetinje nebitno selo ispod Lovćena" i da mu treba oduzeti status Prijestonice.
Jake policijske snage, sa opremom za razbijanje demonstracija od jutarnjih sati do kraja zasijedanja parlamenta bile su raspoređene oko zgrade i okolnih ulica.
Zbog velikog prisustva policijskih snaga, protestvovao je gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković.
"Skandalozna opsada Cetinja i zgrade Prijestonice Cetinje zbog najavljenog mirnog protesta građanki i građana Crne Gore", napisao je Đurašković na mreži X.
Među demonstrantima su bili i poslanici opozicione Demokratske partije socijalista.
Jovan Vučurović iz Mandićeve stranke je kazao da je "grupa ekstremista bila nahuškana od dijela DPS-a da napadne srpske poslanike". Njegov automobil je gađan jajima.
Po Zakonu, svaka prva sjednica proljećnog zasjedanja počinje na Cetinju, a zasjedanje se nastavlja u Podgorici.
Mandić, lider srpske nacionalne stranke koja je bila dio nedavno rasformiranog proruskog Demokratskog fronta za predsjednika Skupštine izabran je 30.oktobra prošle godine.
On je nedavno u Podgorici primio predsjednika BiH entiteta Republike Srpske Milorada Dodika.
Tokom prijema nije bila istaknuta zastava Bosne i Hercegovine već samo zastava entiteta Republike Srpske, zbog čega je Ministarstvo vanjskih poslova BiH uputilo protestnu notu crnogorskim vlastima.
A to je bio jedan od razloga da opozicione stranke podnesu inicijativu za Mandićevo razrješenje sa čela Skupštine, ocjenjujući da je "grubo zloupotrijebio Skupštinu za partijske, nacionalističke i antievropske interese".
Inicijativa je podnijeta i zato što Mandić od početka godine u kabinet na počasno mjesto postavio trobojku, indentičnu narodnoj zastavi Srbije.
O Mandićevoj smjeni će se raspravljati u ponedjeljak 11. marta.