Članice Evropske unije (EU) spremne su da preduzmu nove mere, ukoliko ne bude napretka u pravcu deeskalacije na severu Kosova, potvrdio je visoki predstavnik EU za vanjsku politiku i bezbednost Žozep Borelj (Josep Borrell) u ponedeljak, 26. juna.
To se, kako je rekao, naročito odnosi na pitanje organizovanja vanrednih izbora za četiri opštine na severu.
"Nisam upotrebio reč sankcije. Jednostavno, trebalo je preduzeti mere i moguće nove mere će preduzeti države članice EU. Samo su one koje to mogu da urade. Mere će pogoditi politički i ekonomski aspekt naših odnosa", istaknuo je.
Kako je kazao, radi se veoma strukturisano i počeće sagledavanje koje mere bi se mogle preduzeti u slučaju da ne bude dogovora o raspisivanju izbora.
Borelj je nagovestio da će ambasadori država članica EU već u narednim danima početi raspravljati o novim merama, u slučaju da se ne postigne dogovor o raspisivanju vanrednih izbora.
"I da sve bude u redu moramo da imamo izbore. Slažemo se da izbori moraju biti održani. Složili smo se da ne možemo zauvek imati gradonačelnike u kancelarijama koje štite NATO trupe, sa cenzusom od dva ili tri odsto", naveo je.
Ocenio je da to nije održivo rešenje te da se, stoga, mora zameniti drugim.
"Drugo rešenje može doći samo održavanjem novih izbora, a to je ono što dve strane moraju da urade. Izbori uz učešće Srba, jer u suprotnom ćemo imati istu situaciju kao danas", podvukao je Borelj.
Evropski šef diplomatije podneo je izveštaj pred ministrima inostranih poslova EU o tenzijama na severu i kriznom sastanku koji je 22. juna imao sa liderima Kosova i Srbije Aljbinom Kurtijem (Albin Kurti) i Aleksandrom Vučićem.
On je priznao da je evropska strana predložila "izbalansiranu mapu puta za izlazak iz krize", ali da sastanak nije urodio plodom.
Borelj je u ime država članica EU pozdravio puštanje na slobodu trojice trojice kosovskih policajaca, koji su bili uhapšeni u Beogradu.
Trojica pripadnika Kosovske policije koji su sredinom juna bili uhapšeni u Srbiji, odlukom tamošnjeg suda u Kraljevu, pušteni su 26. juna da se brane sa slobode i odmah nakon toga vratili su se na Kosovo u ranim popodnevnim satima.
Tenzije na Kosovu i dijalog koji vodi EU o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije biće tema razgovora na nekoliko sastanaka na visokom nivou u EU ove nedelje, a započinju već susretom ministara spoljnih poslova u ponedeljak.
Tenzije na severu Kosova su porasle od 26. maja, kada su novi albanski predsednici opština na severu - naseljenih većinom Srbima - ušli u zgrade opština Zvečan, Leposavić i Zubin Potok.
Lokalno srpsko stanovništvo, koje je bojkotovalo izbore, tome se usprotivilo i usledili su kontinuirani protesti ispred opština.
Tenzije su još više porasle kada su vlasti Srbije uhapsile trojicu pripadnika kosovske policije. Kosovo je kazalo da se radi o otmici, Srbija je rekla da su policajci uhapšeni na teritoriji Srbije.
Kosovske vlasti poslednjih dana uhapsile su nekoliko pripadnika srpske zajednice, koji su navodno učestvovali u nasilju nad pripadnicima NATO misije na Kosovu, KFOR-a, Kosovske policije i novinarima koji izveštavaju sa severa.
Srbija i pripadnici srpske zajednice na Kosovu ova hapšenja smatraju samovoljnim.