Dostupni linkovi

Vijeće za štampu BiH osuđuje pritiske na medije u slučaju uhapšenog ministra u Vladi Kantona Sarajevo


Bojan Bošnjak, uhapšeni ministar i član Naše stranke.
Bojan Bošnjak, uhapšeni ministar i član Naše stranke.

Vijeće za štampu i online medije u Bosni i Hercegovini (BiH) najoštrije osuđuje politički pritisak Naše stranke na rad medija u BiH, slanjem "internog dopisa", kako su ga oni nazvali, vlasnicima, urednicima i novinarima medija, u kojem im se "daju instrukcije" kako da izvještavaju o uhapšenom ministru Bojanu Bošnjaku u Vladi Kantona Sarajevo(KS) koji je član ove stranke.

Bošnjak je uhapšen 15. novembra i osumnjičen je za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja zbog nezakonite gradnje na planini Bjelašnici.

Općinski sud u Sarajevu mu je produžio pritvor za još dva mjeseca.

"Bošnjak se sumnjiči da je dao pozitivno mišljenje na izvještaj o strategijskoj procjeni utjecaja na životnu sredinu, kojim je htio legalizirati nezakonite urbanističke projekte gradnje na Bjelašnici osumnjičenima Ibri Berilu i Nađi Milišić", navedeno je ranije u saopćenju Tužilaštva KS.

U međuvremenu se na društvenoj mreži Facebook oglasio i predsjednik Naše stranke, Edin Forto koji se izvinio svim medijima koji su upućeni dopis doživjeli kao pritisak.

"Nema dileme da pritvaranje Bojana Bošnjaka podrazumijeva i političku odgovornost. U Našoj stranci smo spremni da je snosimo, i ja osobno, ali i drugi" poručio je Forto.

Iz Vijeća za štampu u saopćenju objavljenom 14. decembra, navode da je ovakav pritisak na uređivačku politiku medija jedne političke stranke "svojstven samo autokratskim režimima".

Dodaju i da se stepen demokratije mjeri prema stepenu slobode medija, a BiH tone sve dublje, što pokazuju izvještaji Reportera bez granica i Izvještaj Evropske komisije o napretku za Bosnu i Hercegovinu iz oktobra ove godine.

"U izvještaju Evropske komisije za Bosnu i Hercegovinu se navodi da nije bilo napretka u garantiranju slobode izražavanja i medija te zaštite novinara. Nastavljen je politički pritisak, zastrašivanje i uznemiravanje prema novinarima, uključujući fizičke i verbalne napade, bez odgovarajućeg institucionalnog praćenja" ,navedeno je u saopćenju Vijeća za štampu BiH.

Navode i da su mediji čuvari demokratije i da je njihov rad od neprocjenjive važnosti kada su u pitanju ljudska prava, jačanje transparentnosti, javne odgovornosti i vladavine prava.

XS
SM
MD
LG