Dostupni linkovi

Direktor CIA-e kaže da 'Putin ne vjeruje da može da priušti poraz' 


Predsjednik Rusije Vladimir Putin
Predsjednik Rusije Vladimir Putin

Ruski predsjednik Vladimir Putin vjeruje da ne može da priušti poraz u Ukrajini i još je uvjereniji u ratnu opciju, ali ne pokazuje znakove koji ukazali na upotrebu taktičkog nuklearnog oružja, rekao je direktor Centralne obavještajne agencije SAD, Bill Burns.

Uprkos porazima ruskih snaga u pokušaju osvajanja Kijeva i njihove borbe da napreduju duž glavne linije fronta na jugoistoku kod regije Donbas, ruski lider nije promijenio svoj stav da njegove snage mogu da poraze Ukrajinu, rekao je Burns 7. maja.

Putinovo uvjerenje u sposobnosti ruske vojske da oslabe ukrajinsku odbranu vjerovatno nije uzdrmano uprkos ključnim porazima na ratištu, rekao je šef američke obavještajne agencije za Financial Times, prenosi agencija France presse (AFP).

"Mislim da je on u mentalnom stanju u kojem ne vjeruje da ne može da priušti poraz", rekao je Burns.

Burns je rekao da Putin godinama "krčka" nad Ukrajinom, nekad dijelom Sovjetskog Saveza, u "vrlo zapaljivoj kombinaciji uvrijeđenosti, ambicija i nesigurnosti".

Putina nije odvratio otpor Ukrajinaca u ratu "jer je toliko uložio u poteze koje je napravio da pokrene ovu invaziju", rekao je Burns.

"Mislim da je trenutno uvjeren da će mu odlučniji pristup još uvijek omogućiti napredak", rekao je Burns.

Taktičko nuklearno oružje

Burns, koji je bio ambasador SAD u Rusiji i proveo mnogo vremena proučavajući ruskog lidera, rekao je da njegova i druge zapadne obavještajne agencije ne vide znakove da je Moskva spremna da upotrijebi taktičko nuklearno oružje kako bi postigla pobjedu u Ukrajini ili ciljana na one koji podržavaju Kijev.

Rusija je stavila u stanje pripravnosti svoj nuklearni aresnal ubrzo nakon što je započela invaziju na Ukrajinu 24. februara.

Od tada, Putin je uputio prikrivene prijetnje nagovještavajući spremnost na raspoređivanje ruskog taktičkog nuklearnog oružja ako Zapad direktno interveniše u ukrajinskom sukobu.

"Mi kao obavještajna zajednica ne vidimo konkretne dokaze u ovom trenutku ruskog planiranja za raspoređivanje ili čak potencijalnu upotrebu taktičkog nuklearnog oružja", rekao je Burns.

"S obzirom na način zveckanja oružjem koje smo čuli od ruskog vođstva, ne možemo olako shvatiti te mogućnosti", rekao je.

"Tako da ostajemo vrlo fokusirani kao obavještajna služba na te mogućnosti u trenutku kada su ulozi za Rusiju vrlo visoki", rekao je.

Burns nije ponudio nikakvu ocjenu trenutne situacije na ratištu niti predvidio kako će se rat završiti.

Građani Rusije odgovaraju kako bi trebalo trošiti novac kojim se finansira rat u Ukrajini?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

'Nemirna' Kina

Međutim, rekao je da Kina, koju Washington sada vidi kao svog primarnog protivnika, pomno proučava lekcije iz rata u Ukrajini i što one znače za želje Pekinga da preuzme kontrolu nad Tajvanom.

Burns je rekao da ne vjeruje da je kineski predsjednik Si Đinping promijenio svoj cilj konačnog ujedinjenja Tajvana s Kinom, silom ako je potrebno.

Ali, rekao je kako misli da je Peking "iznenađen" lošim učinkom ruskih vojnih snaga, kao i snažnim otporom koji dolazi iz cijelog ukrajinskog društva, kao i snažnom odbrambenom podrškom koju je Zapad pružio Kijevu.

Rusko iskustvo u Ukrajini vjerovatno utiče na kalkulacije Pekinga "kako i kada" u pokušajima sticanja kontrole nad Tajvanom, koji Kina gleda kao odmetnutu provinciju.

"Mislim da ih je pogodio način na koji se posebno NATO savez okupio kako bi nametnuo ekonomske sankcije Rusiji zbog agresije", dodao je Burns.

Peking je "uznemiren činjenicom da ono što je Putin učinio jest zbližavanje Evropljana i Amerikanaca", rekao je Burns.

"Kakvi se zaključci izvuku iz svega toga ostaje pod znakom pitanja", rekao je.

"Mislim da kinesko vođstvo vrlo pažljivo gleda na sve to, na cijenu i posljedice bilo kakvog pokušaja korištenja sile za postizanje kontrole nad Tajvanom."

Izvor: AFP

XS
SM
MD
LG