Dostupni linkovi

Policajci sve češće na drugoj strani zakona


Policija u BiH, maj 2010
Policija u BiH, maj 2010
U Hercegovačko-neretvanskom kantonu posljednih 30-ak dana zbog saučesništva u kriminalnim radnjama suspendirano je 18 policajaca.

Saša K., pripadnik Policijske uprave Mostar, nedavno je uhapšen u Trebinju zbog krađe ženske torbice. Mostarski policajac, inače rodom iz Trebinja, tako se našao u neugodnoj situaciji, pa je odmah zaradio i suspenziju na poslu.

Inače, to je u posljednjih 15 dana čak osamanaesti aktivni policajac koji je suspendiran na području MUP-a Hercegovačko-neretvanskog kantona. Ostali prije njega su uhapšeni zbog krijumčarenja cigareta i druge visokotarifne robe u Stocu i Čapljini, dok se istraga u slučaju najmanje pet policajaca privodi kraju.

„Imamo nekoliko slučajeva gdje su policajci primali dar u cilju nepoduzimanja mjera većinom prema vozačima u prometu. Imamo ovu aktivnost gdje se radi o kaznenim djelima koruptivne prirode, gdje smo imali 14 policajaca zbog izvršenja kaznenog djela organiziranog kriminala u vezi sa krivičnim djelom krijumčarenja“
, kaže Srećko Bošnjak, načelnik krim policije HNK.

Širom BiH pripadnici jedinica za profesionalne standarde otkrivaju dokaze umiješanosti policajaca u krivična djela - od ženske torbice do krijumčarenja. Javnost često smatra policiju jednim od nakorumpiranijih područja djelovanja bh. društva. Koliko vjeruju policiji, građani Mostara kažu:

„Kada je u pitanju policija nije nikakav slučaj, ali znam da je bilo sličnih slučajeva.“

„Nemojte mi platiti kaznu - tako nešto policajcu, dajte mu 20 maraka, a možda ima i jače korupcije od tih 20 maraka.“

„Nisam nikada doživio, ali vjerujem da ima. Ima sigurno, pogotovo u ovakvoj državi.“


Spremni na čiščenje redova


Prema istraživanju UNDP-a, policija je tek na četvrtom mjestu po korumpiranosti u BiH, upozorava Srećko Bošnjak, dok naglašava kako i posljednje akcije pokazuju kako su u policiji spremni na čišćenje svojih redova.

„Između pet građana uvijek neko priča nekakvu dogodovštinu kako je problem sa policajcem riješio sa 20 KM ili sa 10 KM itd. Međutim, to je sve u sferi fantastike. Onaj ko ima ozbiljnu namjeru da prijavi korpumpiranog policajca ima predviđeni instrumentarij za to. Neka prijavi i mi ćemo reagirati“, kaže Bošnjak.

Profesor na Fakultetu kriminalističkih nauka u Sarajevu Darko Dacer smatra kako su posljednje akcije policije u Hercegovini ipak stihijske. Sistematski pristup problemu korupcije u BiH još uvijek ne postoji, pa tako ni u policijskim snagama, dodaje Dacer:

„Taj veo šutnje... Dakle, definitvno jeste tu. To je nešto što je dio organizacijskog života. Ona je tu, od toga treba krenuti“
, kaže Dacer.

Prema etičkom kodeksu, policajci imaju obavezu da prijave svoje kolege ako imaju saznanja da krše zakone ili pravila službe, što se rijetko dešava. S druge strane, i mnogi građani ne obavještavaju policiju jer smatraju da neće ništa poduzeti ili se boje mogućih posljedica.

„Ne postoji zakon koji bi njih zaštitio. Ljudi se jednostavno boje da kažu zbog mogućih represija. Ta vrsta zakonodavstva nam je potrebna“
, kaže Emir Đikić iz Transparency Internationala.

Građani ili pripadnici policije svake godine podnesu oko 2.500 prijava protiv policijskih djelatnika. Načelnik krim policije HNK Srećko Bošnjak naglašava kako u MUP-u nisu zabilježeni slučajevi političkih pritisaka na rad policije, što, kako dodaje, ne znači da toga nema.

Navode kako male plate i težak polažaj policajaca može biti motiv za korumpiranost Bošnjak najoštrije odbacuje, te podvlači:

„Ima kantona u našoj Federaciji u kojima su plaće puno manje policajcima, i tih sa puno manjim plaćama ima koji časno obavljaju svoju dužnost, ne podliježu uticajima onih koji imaju novac ili onih koji nude mito ili onih koji se ogriješe o zakon. U pravilu, oni koji imaju najmanje para nisu ti koji primaju mito. Za to ne može biti izgovor ni niska socijalna situacija, ni mala plaća. Policajac je dužan obavljati svoju službenu dužnost i on je za to plaćen.“
  • Slika 16x9

    Tina Jelin - Dizdar

    Novinarstvom se počela baviti 1996. godine. Od 1998. radi za Radio Slobodna Evropa. Bila je i stalni suradnik Studija 88,  Radija101, Reuters-a. Višestruko nagrađivana novinarka.

XS
SM
MD
LG