Poslanici iz Republike Srpske u ponedjeljak, 26.jula nisu došli na sjednicu Komisije za finansije i budžet Zastupničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine (BiH).
Članovi Komisije iz Republike Srpske su poslanici iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata, Partije demokratskog progresa i Socijalističke partije Republike Srpske.
Mirjana Marinković-Lepić, poslanica Naše stranke, je izjavila kako je "neizvjesno kako će to uticati na raspravu u Zastupničkom domu", koja je zakazana za utorak, 27. jula.
“Na Komisiji se traži prosta većina, i mi smo mogli donositi odluke. Međutim, indikativno je da se nije pojavio ovaj dio članova. Zaista, mislim da niko ne zna šta će se sutra dešavati”, kazala je Marinković -Lepić.
Zastupnički dom Parlamenta BiH trebao bi 27.jula raspravljati o budžetu institucija BiH za 2021.godine. Institucije BiH cijelu godinu su na privremenom finansiranju.
RS, zabrana negiranja genocida i poziv na disoluciju RS
Istovremeno, u Banjaluci je u ponedjeljak 26.jula u 16 sati zakazan sastanak predstavnika parlamentarnih stranaka iz Republike Srpske nakon što je visoki predstavnik Valentin Incko (Incko), koristeći Bonnske ovlasti, nametnuo u petak (23. juli) dopune u Krivičnom zakonu BiH kojima se zabranjuje i kažnjava negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca.
Na Inzkovu odluku Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH, je pozvao na "disoluciju" RS od BiH.
Odlukom visokog predstavnika kojom je dopunjen član 145 a, kazna zatvora od tri mjeseca do tri godine predviđena je za one koji javno podstreknu na nasilje ili mržnju usmjerenu protiv skupine osoba ili člana skupine određene s obzirom na rasu, boju kože, vjeroispovijest, porijeklo ili nacionalnu ili etničku pripadnost.
Kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina kaznit će se onaj ko javno odobri, porekne, grubo umanji ili pokuša opravdati zločin genocida, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin utvrđen pravomoćnom presudom, navodi se u Odluci.
Odlukom je, kako je saopšteno iz OHR-a, predviđeno i da će se kaznom od najmanje tri godine kazniti onaj ko dodijeli priznanje, nagradu, spomenicu, bilo kakav podsjetnik ili bilo kakvu privilegiju ili slično osobi osuđenoj pravomoćnom presudom za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratni zločin.
Odluka predviđa i da počinilac krivičnog djela koji je zvaničnik ili odgovorna osoba ili zaposlenik u instituciji vlasti ili bilo kojem organu koji se finansira putem javnog budžeta, kaznit će se kaznom zatvora od najmanje tri godine.
Ovaj zakon stupa na snagu osam dana od dana objave na službenoj internet stranici OHR-a ili jedan dan od dana objave u "Službenom glasniku Bosne i Hercegovine", koji god od tih dana nastupi ranije.