U Službenom listu Bosne i Hercegovine (BiH) je 19. jula objavljena odluka Centralne izborne komisije (CIK), kojom je Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika oduzet mandat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Objavom je postala pravosnažna odluka, donesena četiri dana ranije, što znači da dosadašnja delegatkinja SNSD-a, Snježana Novaković Bursać, neće imati pravo da prisustvuje sjednici Doma naroda državnog parlamenta, koja je zakazana za petak, 19. juli.
Umjesto nje, CIK je dodijelio mandat Nenadu Vukoviću, koji dolazi iz opozicione Partije demokratskog progresa (PDP).
Vuković je tako postao jedan od pet delegata u Klubu srpskog naroda ovog doma, izabranih iz bh. entiteta Republika Srpska (RS).
Ovi delegati se biraju indirektno u Narodnoj skupštini RS-a, parlamentu jednog od dva bh. entiteta.
Tako će opozicija iz RS-a u Domu naroda BiH imati dva delegata, a Dodikov SNSD tri.
U praksi to znači da SNSD neće više moći blokirati zakon ili odluku na nivou BiH, ako za nju u Domu naroda glasaju Klub Hrvata i Klub Bošnjaka, te dva opoziciona delegata iz Kluba srpskog naroda.
U SNSD-u su ranije izjavili kako "ne prihvataju" odluke CIK-a BiH u vezi zamjene njihove delegatkinje u Domu naroda BiH.
Šta je prethodilo odluci CIK-a BiH?
Na opštim izborima 2022. godine lista SNSD-a predsjednika RS-a Milorada Dodika i lista opozicionog PDP-a za Dom naroda BiH su dobile isti broj glasova u Narodnoj skupštini RS-a, s tim što je jedan glasački listić bio sporan, jer neko od poslanika nije označio listić na predviđeni način.
CIK BiH je ovaj glasački listić proglasila važećim, a Sud BiH, nakon žalbe SNSD-a, ga je proglasio nevažećim. Odluku Suda BiH je poništio Ustavni sud BiH, čime je na kraju potvrđena odluka CIK-a.
Izborni zakon BiH propisuje da se vrši javni žrijeb, odnosno izvlačenje kuglice sa imenom kandidata, u slučaju da kandidata dobiju isti broj glasova, što je CIK i održao 1. jula ove godine.
Dom naroda, ili gornji dom Parlamentarne skupštine BiH, broji 15 delegata. Po pet Bošnjaka i Hrvata bira se u Domu naroda Parlamenta entiteta Federacija Bosne i Hercegovine, dok pet Srba bira Narodna Skupština entiteta Republika Srpska.
Za usvajanje zakona i odluka u državnom Predstavničkom domu potrebna je opšta i entitetska većina poslanika.
U slučaju Doma naroda, za usvajanje odluka i zakona potrebna je većina glasova, s tim što za odluku moraju glasati najmanje dva delegata iz svakog kluba. Svi zakoni i odluke moraju biti izglasani u oba doma.