Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Selmo Cikotić uputio je pismo komandantu EUFOR-a u BiH Antonu Wesselyju, u kojem upozorava na sigurnosne prijetnje povezane sa obilježavanjem 9. januara na području Istočnog Sarajeva.
U Istočnom Sarajevu će 9. januara biti obilježen Dan Republike Srpske (RS), koji je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim.
Cikotić je naveo da dostupne infomacije obavještajnih i sigurnosnih struktura upućuju na moguće prisustvo nekoliko radikalnih i ekstremističkih grupa iz entiteta Republika Srpska, Srbije i Rusije.
Podsjetio je i na reakcije udruženja vetarana u Kantonu Sarajevo koje smatraju ovaj događaj neoprihvatljivim, s obzirom na to da je obilježavanje ovog datuma proglašeno neustavnim, saopćilo je Ministarstvo sigurnosti BiH.
Cikotić je rekao da očekuje da "EUFOR poduzme mjere za osiguranje zakonskog i ustavnog funkcioniranja svih institucija, kao i mira i sigurnosti u BiH", kaže se u saopćenju.
Ustavni sud BiH nije osporio pravo da se obilježava dan Republike Srpske, ali je naveo da se praznik ne može slaviti 9. januara.
Na ovaj datum 1992. godine je tadašnja Skupština srpskog naroda u BiH donijela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, kao nezavisne cjeline unutar BiH, a sa ciljem pripajanja Jugoslaviji.
Na čelu samoproglašene republike su bili Radovan Karadžić, Biljana Plavšić i Momčilo Krajišnik, koji su osuđeni u Haškom tribunalu zbog ratnih zločina.
U donošenju te deklaracije nisu učestvovali predstavnici Bošnjaka i Hrvata. Ova dva naroda na 9. januar gledaju kao na početak rata u BiH, te početak etničkog čišćenja, ratnih zločina i genocida nad nesrpskim stanovništvom na teritoriji RS-a.
Povodom najave obilježavanja 9.januara u Istočnom Sarajevu, Udruženje žrtava i svjedoka genocida zatražilo je od Tužilaštva BiH da "pokrene postupak protiv odgovornih".
Bosna i Hercegovina nema državni zakon o praznicima. Primjenjuju se entitetski i zakon o praznicima Brčko distrikta BiH kao treće administrativne jedinice, koji se međusobno razlikuju.