Dostupni linkovi

Osmi protest u Beogradu zbog navoda o izbornoj krađi prošao mirno i bez incidenata


Osmi protest građana i aktivista u Beogradu, sa kog su zahtevali poništavanje izbora na svim nivoima, završen je mirno i bez incidenata.

Protest je počeo ispred sedišta Republičke izborne komisije (RIK) a završio se ispred zgrade Policijske uprave za Grad Beograd.

Na protest je pozvala najveća opozicione koalicije "Srbija protiv nasilja" (SNP). Povod za proteste su tvrdnje opozicije o izbornoj krađi vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) na izborima 17. decembra, što ta stranka i predstavnici državnog vrha demantuju.

Nakon obraćanja predstavnika koalicione opozicije SNP ispred zgrade RIK-a, učesnici su prošetali do Policijske uprave za Grad Beograd, kako bi zahtevali oslobađanje uhapšenih tokom protesta 24. decembra kada je došlo do incidenata i sukoba sa policijom ispred zgrade Skupštine Grada Beograda.

Pojedini mediji su preneli ranije informacije da među uhapšenima na protestu 24. decembra ima studenata i da njihovi roditelji nemaju informacije gde se oni nalaze.

Jedan od lidera SNP-a Miroslav Aleksić je u izjavi za TV N1 naveo da su razgovarali sa predstavnikom Policijske uprave, ali da od njih nisu dobili informacije o uhapšenim studentima.

Građani i aktivisti koji su osmo veče zaredom protestovali zbog navoda o izbornoj krađi ispred Policijske uprave za Grad Beograd, 25. decembar 2023.
Građani i aktivisti koji su osmo veče zaredom protestovali zbog navoda o izbornoj krađi ispred Policijske uprave za Grad Beograd, 25. decembar 2023.

Šta su okupljenima ispred RIK-a poručili predstavnici opozicije?

Miroslav Aleksić, jedan od lidera koalicije "Srbija protiv nasilja" se u obraćanju zahvalio studentima koji su tokom dana blokirali saobraćaj u centru Beograda.

Studenti zahtevaju od vlasti u Srbiji da omogući javni uvid u birački spisak nakon što su domaće i evropske organizacije koje su posmatrale izbore u Srbiji 17. decembra izrazile sumnju u njihovu regularnost.

"Vi ste ponos Srbije i budućnost Srbije i vi ste ti koji treba da birate u kakvoj ćete državi živeti", rekao je Aleksić.

Nakon toga, okupljeni su aplaudirali studentima, koji su se nakon sedmočasovne blokade saobraćaja u centru Beograda priključili protestu ispred RIK-a.

Janko Veselinović, jedan od opozicionara koji štrajkuje glađu, poručio je u svom obraćanju da "bez demokratskih institucija nema života u ovoj zemlji i opstanka ovog naroda".

On je rekao da Marinika Tepić, iz koalicije SNP koja osam dana štrajkuje glađu u zgradi Skupštine Srbije u kojoj se nalazi i sedište RIK-a, nije bila u stanju da izađe i obrati se okupljenima, kao što je to bio slučaj na prethodnim protestima.

Okupljenima se preko megafona obratio i Aleksandar Jovanović Ćuta, predsednik Ekološkog ustanka, koji je deo koalicije "Srbija protiv nasilja".

"Večeras smo ovde mirno i ostaćemo mirno, ali to neće biti doveka", rekao je Jovanović i poručio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da pusti uhapšene tokom protesta 24. decembra.

Kako je javila reporterka RSE, ispred zgrade RIK-a i Predsedništva Srbije koje se nalazi u neposrednoj blizini, nije bilo vidljivih pripadnika policije u uniformama.

Šta je epilog incidenata tokom protesta 24. decembra?

Osmi protest ispred zgrade RIK-a organizovan je dan nakon incidenata ispred Skupštine grada Beograda u neposrednoj blizini zgrade u kojoj se nalazi RIK.

Deo maskiranih ljudi je gađao tokom protesta u nedelju, 24. decembra kamenicama gradsku kuću i tom prilikom polomljena su stakla na prozorima i ulaznim vratima, dok je policija koja je bila unutar zgrade na njih bacala suzavac i biber sprej.

Nekoliko sati kasnije žandarmerija je izašla na plato ispred Skupštine Beograda i udaljila okupljene iz tog dela grada u kom su i zgrade Predsedništva Srbije, Skupštine Srbije i sedište RIK-a.

Policija razbila opozicioni protest protiv izbornih rezultata
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:02 0:00

Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije saopštilo je da je uhapšeno 38 učesnika protesta, dok je u sukobu policije i demonstranata povređeno sedam policajaca.

Najveća opoziciona koalicija "Srbija protiv nasilja" saopštila je nakon incidenata da su incidente na protestu opozicije u Beogradu 24. decembra pravili "huligani koje je poslala vlast" i da su specijalne jedinice nad građanima "primenile brutalnu silu".

Ta politička organizacija navela je da je uhapšen veliki broj mirnih građana koji nisu dali povod za to i najavila da će im obezbediti pravnu zaštitu.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić i šef Biroa za koordinaciju službi bezbednosti poručio je 25. decembra nakon sednice tog tela da je bezbednosna situacija u Srbiji "stabilna" i da država "neće dozvoliti nasilno rušenje poretka".

"Bez obzira na brojne izazove koji su ovih dana bili prisutni, bezbednosna situacija u Srbiji stabilna", izjavio je Dačić, preneo je javni medijski servis.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je da se 25. decembra u Beogradu sastao sa ambasadorom Ruske Federacije Aleksandrom Bocan-Harčenkom.

"Informisao sam ambasadora o sinoćnim neredima u Beogradu i ponovio da ćemo učiniti sve da sačuvamo bezbednost građana i našu Srbiju", napisao je Vučić na svom profilu na društvenoj mreži Instagram.

Premijerka Ana Brnabić je dan ranije izjavila da je ruska bezbednosna služba srpskim vlastima dostavljala podatke o mogućim incidentima na protestima opozicije u Beogradu i koaliciju "Srbija protiv nasilja" optužila za pokušaj destabilizacije države.

Ruski zvaničnici optužili su zapadne zemlje za "podsticanje" protesta opozicije u Srbiji.

Opozicija protestuje od izbora 17. decembra optužujući vladajuću Srpsku naprednu stranku (SNS) za izbornu krađu, između ostalog i kroz fiktivno prijavljivanje svojih glasača iz Srbije i inostranstva na adrese u Beogradu.

Sumnje u regularnost izbora iskazala je i OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) koja je 18. decembra saopštila da su izbore obeležile ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha.

Takođe, i deo evroparlamentaraca pozvao je na nezavisnu istragu svih prijavljenih nepravilnosti tokom izbora koji su 17. decembra održani u Srbiji.

Sjedinjene Američke Države takođe su pozvale nadležne u Srbiji da istraže navode međunarodnih posmatrača.

Američki Stejt Department pozvao je 25. decembra vlasti u Srbiji da sarađuju sa misijom OEBS-a na istraživanju tvrdnji o izbornim nepravilnostima, prenosi Glas Amerike.

Kako su istakli iz Stejt Departmenta, nasilje prema novinarima, posmatračima i izbornim zvaničnicima je "neprihvatljivo", kao i da legitimitet demokratskih procesa zavisi od transparentnosti i spremnosti svih učesnika da prihvate izbornu volju.

XS
SM
MD
LG