Dostupni linkovi

Automobil na jestivo ulje


Motor troši na otvorenom putu pet litara jestivog ulja, kaže izumitelj Fikret Čaušević
Motor troši na otvorenom putu pet litara jestivog ulja, kaže izumitelj Fikret Čaušević

Fikret Čaušević iz Bihaća vozi automobil, ali ne posjećuje benzinske pumpe. On, umjesto benzina u svog ljubimca na četiri točka sipa - obično jestivo ulje. Sada putuje bez velikih troškova, ali je već uložio mnogo, jer je do svog izuma uništio tri motora i „potrošio“ tri decenije života.

Fikret Čaušević iz Bihaća već tri godine umjesto nafte u svog Mercedesa sipa jestivo ulje. No, ideja o alternativnom rješenju i zamjeni standardnog goriva stara je više od 30 godina. Do pronalaska pravog rješenja, kaže uništio je više motora.

„Meni je zaista trebalo punih trideset, možda čak i četrdeset godina, da satarem tri motora, i da dođem do ideje šta treba odraditi. Ja sam prvi u svijetu, otkrio to revolucionarno otkriće. I to sam napravio na svom Mercedesu. Ja sam modifikovao motor Mercedesa 123 i motor Mercedesa 124, s time da sam ugradio, pregradio, dodao tri do četiri preinake, da moj motor može da radi danas na sto posto obnovljivi ekološki izvor energije, a to je čisto, jestivo, rafinirano ulje iz trgovine. Odete u trgovinu, kupite litar jestivog ulja, bilo kojeg proizvođača, naspete i sa jednom litrom prelazite dvadeset kilometara. Moj motor troši na otvorenom putu pet litara jestivog ulja, u gradskoj šest litara.“

A šta je trebalo uraditi, ne otkrivajući sve detalje, Fikret objašnjava:

„U prvom redu moramo smanjiti viskozitet. Drugo, trebamo riješiti problem tzv. koksnog filma, koksnog filtera, koji se stvara na diznama i u komori motora, koji će dovesti do zaribavanja motora. Zatim, neophodno je smanjiti temperaturu jestivog ulja. Treba je smanjiti sa 274 stepena na nekih 60 stepeni. Dalje, trebamo povećati raspršenost čestica u komori, da se bolje vuče kisik. Kisik je taj koji dovodi do samopaljenja. U zimskom periodu ulje je sklono smrzavanju. Ja već trideset godina radim eksperimentalna ispitivanja vezana za to. Neophodno je dodati aditiv u zimskom periodu.“

Fikret Čaušević
Fikret Čaušević

Iako još uvijek svoj izum nije patentirao, jer su za to potrebna značajna finansijska sredstva, kaže da je jestivo ulje kao pogonsko gorivo ne samo jeftinije već i zdravije i ekološki prihvativije.

„Zamislite – motivisati naše poljoprivredne proizvođače da proizvode uljanu repicu, zaposlili bismo omladinu. Zamislite – napraviti prvu tvornicu motora po mom idejnom rješenju na obnovljivi izvor – jestivo ulje. Sto posto ekološki čisto – bez zagađenja, bez CO2, bez olova.“

Fikret Čaušević kaže kako još uvijek niko u BiH nije prepoznao značaj ovog izuma, ali zato jesu drugi.

„Ova modifikacija je tako jednostavna, ona bi se mogla prebaciti na svaki dizel motor na svijetu. Taj bi set koštao možda 150 eura, ništa više. Ideja je zaista profitabilna, ima budućnost. Prije neki dan me zove čovjek u Katar: Dođi, molim te, sve ćemo ti platiti, daj nam samo tu inovaciju, prodaj ili bilo šta. Međutim, ja još uvijek čekam, da vidim da li će neko u BIH biti zainteresiran. Ja bih najviše volio da mogu naći nekog finansijskog partnera ili kad bih ja mogao da svoj izum patentiram. Međutim, ja nemam takva finansijska sredstva, ljudi iz vlade nisu zainteresirani, ni naši političari. Vjerovatno smo rođeni u pogrešno vrijeme, na pogrešnom mjestu.“

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG