Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji Kristofer Hil, izjavio je da je bitno da se svi slože oko toga da Zajednica opština sa srpskom većinom mora da se formira, "jer je predviđena sporazumom od pre deset godina".
Hil je na panelu "Budućnost EU i Zapadnog Balkana" na Kopaonik biznis forumu, izjavio da je deset godina veoma dug period za formiranje Zajednice, ističući da sporazumi moraju da se poštuju, prenosi Radio televizija Srbije.
"Ne morate da budete istoričar ili antropolog da znate da Srbi žive na Kosovu vekovima i imaju pravo da odlučuju o svojoj budućnosti. To je test vlasti u Prištini, da shvate šta mora da se reši da bi ispunili evropske standarde. Veoma je važno da vlada u Beogradu pomogne Srbima da budu uspešni kao zajednica. Optimista sam da to može da se desi", rekao je Hil.
Međunarodna zajednica od Kosova godinama unazad traži da formira Zajednicu a pritisci su se povećali tokom prošle godine, kada je na severu – gde živi većinsko srpsko stanovništvo - nekoliko puta došlo do eskalacije situacije zbog nastojanja Vlade Kosova da u tom regionu uspostavi vlast.
Rezultat tih dešavanja je bilo i istupanje Srba iz kosovskih institucija na severu, koji su svoj povratak uslovili formiranjem Zajednice opština sa srpskom većinom.
Prvi sporazum o normalizaciji odnosa Kosovo i Srbija su potpisali 2013. godine, u kome se prvih šest članova odnosi na formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom.
Međutim, upravo pitanje Zajednice godinama unazad blokira napredak ka normalizaciji jer Kosovo odbija da je formira uz obrazloženje da nije u skladu sa Ustavom.
Tu je i strah od takozvane "bosnizacije" Kosova, odnosno da bi Zajednica opština sa srpskom većinom mogla da preraste u entitet poput Republike Srpske u Bosni i Hercegovini.
S druge strane, zvanični Beograd insistira na Zajednici uz navode da će ona predstavljati krovnu organizaciju u zaštiti prava Srba na Kosovu.