Američka ambasada u Bosni i Hercegovini podupire majke Srebrenice i njihove napore da lociraju žrtve genocida i pomognu preživjelima.
Ovo je 5. februara saopćila ambasada na mreži X, nakon što se američki ambasador u Bosni i Hercegovini Michael Murphy sastao s predstavnicama Udruženja "Pokret Majke enklava Srebrenica i Žepa".
"Priznavanje prošlosti, odavanje počasti žrtvama i privođenje počinitelja pravdi, ključni su za pomirenje i trajni mir u BiH", navodi se u saopćenju.
Prošle sedmice iz Instituta za nestale osobe BiH za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrđeno je da pronađeni nekompletni posmrtni ostaci dvije osobe, zabetonirani u fontani u dvorištu privatne kuće u Brčkom, pripadaju dvjema žrtvama genocida u Srebrenici 1995. godine. To je utvrđeno nakon ekshumacije i DNK analize.
Ostaci su se nalazili u dvorištu brčanskog ortopeda Nebojše Mraovića, a zakopani su prije 11 godina, nakon čega je iznad njih izgradio betonsku fontanu.
Ekshumacija kostiju je izvršena 21. septembra prošle godine pod nadzorom Tužilaštva Bosne i Hercegovine, a po naredbi Suda BiH.
Iz Instituta za nestale osobe BiH je rečeno da su dijelovi ostataka "žrtava već ranije identificirani i ukopani u Potočarima.
Iz Tužilaštva BiH su naveli da će oni i SIPA (Državna agencija za istrage i zaštitu BiH) u narednom periodu donijeti odluku o daljim aktivnostima u vezi sa ovim slučajem.
Iz Komore doktora medicine Republike Srpske je 5. februara za RSE rečeno da još uvijek nisu dobili obavještenja nadležnih institucija povodom ovog slučaja.
Posmrtni ostaci Bošnjaka ubijenih u genocidu u Srebrenici, gdje je prema presudama međunarodnih i domaćih sudova u julu 1995. ubijeno više od 8.000 ljudi, nakon rata su pronađeni u više od 80 masovnih grobnica širom srednjeg Podrinja.
Skoro tri decenije nakon završetka rata u Bosni i Hercegovini, još se traga za više od 7.500 nestalih osoba, od čega više od 1.200 samo u Srebrenici.
Od kraja rata identifikovano je više od 25.500 nestalih lica čiji su posmrtni ostaci predati porodicama.