Dostupni linkovi

Suđenje za paljenje ambasade SAD u Beogradu počelo ispočetka


Demonstranti ispred tadašnje ambasade SAD u Beogradu, 21. februar 2008.
Demonstranti ispred tadašnje ambasade SAD u Beogradu, 21. februar 2008.

U Višem sudu u Beogradu je ispočetka počelo suđenje za paljenje ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) tokom mitinga protiv proglašenja nezavisnosti Kosova 2008. godine.

Suđenje je 3. oktobra krenulo iznova zbog promene sudskog veća.

Sudi se četvorici visokih policijskih čelnika, koji su pre više od 12 godina, u vreme mitinga, komandovali policijskim snagama na beogradskim ulicama.

Tada su u neredima huligani zapalili ambasadu SAD u centru grada, a kamenovali ambasadu Nemačke i Hrvatske.

Policijski službenici Slobodan Vukolić, Stevan Bjelić, Mladen Kuribak i Bojan Marković, terete se za krivično delo protiv opšte sigurnosti.

Odnosno, tužilaštvo smatra da optuženi nisu policiji izdali naređenja koja bi sprečila napad na ambasade nakon mitinga koji je Vlada Srbije na čelu sa tadašnjim premijerom Vojislavom Koštunicom 21. februara 2008. godine organizovala pod nazivom "Kosovo je Srbija" protiv proglašenja nezavisnosti Kosova.

U ovom predmetu sudilo se i tadašnjem načelniku Odeljenja za operacije u komandi Žandarmerije Zoranu Raškoviću, ali je postupak protiv njega obustavljen jer je preminuo.

Svi optuženi su negirali krivicu.

Sledeće suđenje zakazano je za 12. decembar kada bi optuženi trebalo da ponovo iznose odbranu.

Početak suđenja policijskim službenicima je u nekoliko navrata odlagan zbog odsustva optuženih ili njihovih branilaca.

Prvu optužnicu je Više javno tužilaštvo podiglo u aprilu 2017., ali je tek nakon gotovo dve godine ona stupila na snagu.

Paljenje ambasade bilo je predmet još jednog, odvojenog, sudskog postupka.

Apelacioni sud je početkom 2019. godine zbog nedostatka dokaza pravosnažno oslobodio četvoricu mladića.

Oni su u prvostepenom postupku bili osuđeni na šest do 10 meseci uslovne kazne, zbog učešća u neredima ispred američke ambasade, odnosno zbog izazivanja opšte opasnosti.

Istom odlukom Apelacionog suda, još trojici ranije osumnjičenih potvrđene su oslobađajuće presude.

U obrazloženju oslobađajuće presude, Apelacioni sud je naveo da se ne može utvrditi uzročno-posledična veza između radnji okrivljenih i nastupanja težih posledica - odnosno, da bacanje kamenica na zgradu ambasade može da izazove požar.

Sud je takođe naveo da tužilac u optužnici okrivljenima nije ni stavio na teret da su bacali upaljene baklje na ambasadu SAD, već da su to radila druga N.N. lica.

Takođe, sud je utvrdio i da se prethodno okrivljeni ne mogu povezati sa smrću demonstranta Zorana Vujovića, koji je nastradao tokom požara u ambasadi.

U neredima na beogradskim ulicama nakon mitinga povređena su 52 policajca i 78 građana.

Slučaj paljenja ambasade, uz još nerasvetljeni slučaj ubistva američkih državljana albanskog porekla braće Bitići iz jula 1999. godine, smatra se ozbiljnom preprekom unapređenju i potpunoj normalizaciji odnosa Srbije i Sjedinjenih Država.

XS
SM
MD
LG