Izrael je tokom protekle godine oslabio borbene kapacitete svojih glavnih protivnika, uključujući libanski Hezbolah i palestinsku grupu Hamas, koju su SAD i EU označile kao terorističku organizaciju.
Međutim, jemenski pobunjenici Huti, koji nastavljaju ispaljivati rakete i dronove na Izrael, pokazali su se kao otporan protivnik uprkos izraelskim napadima, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
"Odvraćanje Huta predstavlja značajne izazove", rekao je Ahmed Nagi, analitičar za Jemen pri Međunarodnoj kriznoj grupi sa sjedištem u Briselu. "Izraelu nedostaju dovoljno podataka o grupi i njenim operativnim kapacitetima. "
Uspjeh Izraela zavisi od sposobnosti lociranja i uništavanja oružanih postrojenja grupe koju podržava Iran, zadatak koji se, prema Nagiju, "do sada pokazao teškim".
Drugi izazov je geografija. Jemen se nalazi oko 2.000 kilometara od Izraela. Huti također kontrolišu velike dijelove zemlje, uključujući svoje uporište u planinskom sjeverozapadu i obalu Crvenog mora.
Uprkos tome, Izrael je u posljednjim sedmicama pojačao zračne napade na Hute, iako ta naoružana grupa predstavlja ograničenu direktnu vojnu prijetnju Izraelu. Eskalacija izraelskih napada prijeti daljem pogoršanju humanitarne krize u Jemenu.
Eskalacija napada
Izrael je 26. decembra saopćio da je izveo zračne napade na glavni aerodrom u Sani, kao i na elektrane i "vojnu infrastrukturu" u nekoliko jemenskih luka.
Šef Svjetske zdravstvene organizacije za dlaku je izbjegao smrt u izraelskim napadima na zračnu luku u kojima je poginulo najmanje šest ljudi.
Izraelski saveznici, uključujući Sjedinjene Države i Veliku Britaniju, također su izveli napade u Jemenu.
Američka vojska je saopćila da je 30. i 31. decembra izvela zračne napade na mete Huta u Sani i duž jemenske obale, uključujući "komandno-kontrolni centar te postrojenja za proizvodnju i skladištenje naprednog konvencionalnog naoružanja".
Huti su pucali na američke pomorske snage i napadali međunarodne brodove u Crvenom moru, remeteći ključnu globalnu trgovinsku rutu.
Izraelski napadi dolaze usred gotovo svakodnevnih raketnih i napada dronovima koje Huti izvode na Izrael. Većinu napada presrele su izraelske zračne odbrane i nanijeli su malo materijalne štete. No, napadi su izazvali stalna upozorenja na zračne napade u mnogim dijelovima Izraela i poremetili svakodnevni život.
Huti su započeli svoje napade na Izrael i međunarodne brodove krajem 2023. godine, ubrzo nakon što je Izrael pokrenuo razorni rat u Pojasu Gaze. Pobunjenici su obećali da će nastaviti napade sve dok se ne postigne prekid vatre u palestinskoj enklavi.
Farzan Sabet, viši istraživač na Institutu za postdiplomske studije u Ženevi, izjavio je da Izrael uglavnom djeluje protiv Huta bez dovoljno informacija. Prema njegovim riječima, izraelski napadi su uglavnom ciljali "civilnu i stratešku infrastrukturu, a ne vojne resurse".
Civili snose najveći teret nasilja u Jemenu, gdje dvije trećine stanovništva od oko 35 miliona ljudi treba humanitarnu pomoć.
"Mi, obični ljudi, plaćamo cijenu, a ne Huti", rekao je Mustafa Noman, bivši zamjenik jemenskog ministra vanjskih poslova. "To im zapravo pomaže."
Iranski pouzdani saveznici
Huti su dio takozvane iranske "osovine otpora", labave mreže saveznika i militantnih grupa protiv glavnog neprijatelja Izraela.
Izrael je tokom protekle godine ozbiljno oslabio ovu osovinu. Kopnena invazija i razorna zračna kampanja u Libanu desetkovale su vojne kapacitete Hezbolaha, naoružane grupe i političke stranke u Libanu.
U međuvremenu, početkom decembra, islamistički pobunjenici svrgnuli su s vlasti dugogodišnjeg sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, još jednog člana osovine i ključnog saveznika Irana.
To je povećalo značaj Huta za Iran. Pobunjenici su naoružani visoko sposobnim balističkim raketama i najmanje su pogođeni izraelskim napadima.
"Bez Huta, Izrael bi vjerovatno u potpunosti usmjerio pažnju na direktno ciljanje i slabljenje Irana", rekao je Nagi.
Facebook Forum