Pod sloganom "Zastani, Novi Sade", deo stanovnika glavnog grada Vojvodine odazvao se pozivu opozicije u gradskom parlamentu i 15. novembra na 14 minuta "stopiralo" sve aktivnosti u znak sećanja na 14 stradalih na Železničkoj stanici u tom gradu 1. novembra.
Ideja je bila da na 14 minuta simbolično Novosađani prestanu da rade ono što su započeli tačno u 11.52 kada se nesreća dogodila.
Akciji su se priključili glumci Pozorišta mladih u Novom Sadu koji su 11.52 izašli ispred zgrade pozorišta i 14 minuta ćutali u znak sećanja na ljude koji su izgubili život na Železničkoj stanici.
Glumice ovog pozorišta Bojana Milanović i Kristina Savkov su 13. novembra, nakon predstave "Sladoled", pročitale imena 14 stradalih.
Na Trgu slobode u ovom gradu ponovo su upalili sveće kod slika poginulih.
Deo zaposlenih na Radio Televiziji Vojvodine izašao je ispred zgrade, uz 14 minuta ćutanja, prenosi reporter RSE.
Opozicija je takođe pozvala građane na "individualni protest i građansku neposlušnost", jer su, prema njihovoj oceni, nadležne pravosudne institucije "izložene pritiscima i opstrukciji vlasti".
Oni navode da još uvek niko nije osumnjičen za tragediju na Železničkoj stanici, dok se "vlast trudi da žrtve padnu u zaborav i da se izbegne odgovornost".
Novosadsku opoziciju čine NADA za Novi Sad - Novi DSS - POKS, Kreni-promeni - Novi Sad, Srbija Centar - Bravo Novi Sad, Narodni pokret Srbije - Ekološki ustanak, Stranka slobode i pravde i Pokret za preokret, Demokratska stranka, Pokret slobodnih građana i Zeleno-levi front, Grupa građana "Heroji - Miša Bačulov" i odbornica Lige socijaldemokrata Vojvodine - Vojvođani.
Najavljeno je i da će u ponedeljak zvanično pokrenuti inicijativu za opoziv gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića za kog kažu da je trebalo da podnese ostavku "istog dana kada se dogodila tragedija na Železničkoj stanici".
Neformalne studentske grupe "Stav" i "Sviće", koje su od početka uključene u proteste, ocenile su da "režim još uvek nije odgovorio na postavljene zahteve".
Akcija održana i u Beogradu
Akcija iskazivanja solidarnosti sa građanima Novog Sada održana je u Beogradu.
Opozicioni poslanici su na ulazu u Skupštinu Srbije razvili crno platno i stali na ulici ispred parlamenta.
Akciju su inicirali poslanici Zeleno – levog fronta (ZLF) i Pokreta slobodnih građana (PSG), a pridružili su im se i drugi opozcioni poslanici.
Lider PSG Pavle Grbović izjavio je da je akcija organizovana zbog toga što ni nakon 14 dana nema odgovornih.
"Smatrali smo da je danas prikladno da na 14 minuta zaustavimo, ne samo saobraćaj, da zaustavimo sve u našoj zemlji, da bismo osvestili činjenicu u kakvom društvu, u kakvoj državi živimo. Kako bismo pokazali da tu tragediju nismo zaboravili, da te žrtve nismo zaboravili", poručio je.
Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu u 11.52 su prekinuta predavanja, a profesori i studenti su na 14 minuta izašli na plato na Studentskom trgu, javio je N1.
Nakon nesreće, u Novom Sadu i Beogradu održano je više protesta aktivista, opozicije i dela građana koji pozivaju vlast na odgovornost.
Istraga o nesreći koja se dogodila 1. novembra u Novom Sadu je u toku.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je 13. novembra da je do sada saslušalo ukupno 66 osoba, te da je naloženo da se u toku tog dana sasluša još pet osoba.
Tužilaštvo nije saopštilo da li je protiv nekog od njih pokrenut krivični postupak.
"U toku je građevinsko veštačenje na okolnost uzroka pada nadstrešnice, kao i analize izuzetih uzoraka građevinskih ostataka srušene nadstrešnice", navodi tužilaštvo.
Oni dodaju da će tek po završetku veštačenja i utvrđivanja uzroka pada nadstrešnice, "biti u mogućnosti da utvrde odgovornost za učinjene propuste koji su doveli do tragične posledice".