Afrička unija rekla je 27. oktobra da je suspendovala Sudan iz članstva dok se ne obnovi civilna vlast u zemlji, rekavši da je odbacila vojno preuzimanje kao "neustavno" preuzimanje vlasti.
Unija koja zastupa države na afričkom kontinentu navela je da "snažno osuđuje preuzimanje vlasti" i da suspenduje Sudan iz svih aktivnosti Unije "do efektivne obnove tranzicijske vlasti koju će predvoditi građani".
Sudanski general Abdel Fatah al-Burhan naredio je 25. oktobra raspuštanje vlade i proglasio vanredno stanje, što je izazvalo široku međunarodnu osudu.
Premijer Abdala Hamdok stavljen je u kućni pritvor, zajedno sa ministrima i članovima vladajućeg vijeća Sudana, što je izazvalo bijes na ulicama u Kartumu.
Hamdok je kasnije pušten na slobodu ali pod stražom, dok su drugi ministri i lideri građana ostali u pritvoru.
Sigurnosne snage pokrenule su 27. oktobra akciju hapšenja demonstranata protiv puča, u pokušaju da okončaju trodnevne demonstracije protiv otimanja vlasti.
Brojne sile Zapada pozvale su na hitan sastanak s Hamdokom, rekavši da još uvijek priznaju premijera i njegov kabinet kao ustavne lidere Sudana.
Afrička unija je suspendovala Sudan u junu 2019. nakon što su prodemokratski demonstranti, koji su zahtijevali civilnu vlast, ubijeni ispred vojnog štaba u Kartumu.
Članstvo Sudana u Uniji vraćeno je tri mjeseca kasnije nakon što je Hamdok najavio imenovanje kabineta nakon svrgavanja dugogodišnjeg autokrate Omara al-Baširavođe veterana Omara al-Bashira.