Sjedinjene Države su poručile Kataru da Hamas više nije dobrodošao u Dohi otkako je militantna grupa odbacila najnoviji prijedlog za postizanje primirja i dogovor o oslobađanju talaca, rekao je za Reuters visoki zvaničnik.
Katar je sa Sjedinjenim Državama i Egiptom odigrao važnu ulogu u dosad bezuspješnim pregovorima o prekidu vatre u jednogodišnjem ratu u Pojasu Gaze.
U posljednjem krugu pregovara sredinom oktobra nije postignut dogovor jer je Hamas odbacio kratkoročni prijedlog o prekidu vatre.
Hamas su Sjedinjene Države i Evropska unija proglasile terorističkom organizacijom.
"Nakon što su ponovno odbili prijedlog o oslobađanju talaca, čelnici Hamasa više ne bi trebali da budu dobrodošli u glavnim gradovima bilo kojeg američkog partnera. To smo naglasili Kataru nakon što je Hamas prije nekoliko sedmica odbio još jedan prijedlog za oslobađanje talaca", rekao je visoki zvaničnik koji želi da ostane anoniman.
Katar je iznio zahtjev vođama Hamasa prije desetak dana, rekao je zvaničnik.
Washington je rekao Dohi da je sad pravo vrijeme da zatvori političku kancelariju grupe.
Tri zvaničnika Hamasa su porekla da je Katar rekao vođama Hamasa da više nisu dobrodošli u zemlji.
Portparol katarskog ministarstva inostranih poslova to nije komentarisao.
Nije jasno da li je Katar čelnicima Hamasa dao konkretan rok da napuste zemlju.
Administracija predsjednika Joea Bidena sprema se na zadnji pokušaj da zaustavi izraelske napade u Gazi i Libanu, podsjeća Reuters.
Ovosedmični izbor republikanca Donalda Trumpa za sljedećeg predsjednika SAD-a znatno je smanjio Bidenov uticaj tokom njegovih posljednjih sedmica na dužnosti.
U prethodnom krugu pregovora o prekidu vatre, neslaganja oko novih zahtjeva koje je Izrael postavio o budućoj vojnoj prisutnosti u Pojasu Gaze opstruirala su dogovor, čak i nakon što je Hamas prihvatio verziju prijedloga o prekidu vatre koju je Biden predstavio u maju.
Hamas je u to vrijeme smatrao da Izrael želi da dogovor postigne u zadnji čas i brinuo se da će svi ustupci koje napravi biti popraćeni dodatnim zahtjevima, rekao je za Reuters u avgustu izvor blizak pregovorima.
Katar, uticajna država i glavni saveznik Washingtona izvan NATO-a, ugostio je političke čelnike Hamasa od 2012. u sklopu sporazuma sa Sjedinjenim Državama.
Katarski premijer šeik Mohamed bin Abdulrahman al Tani više je puta rekao tokom prošle godine da Hamasova kancelarija postoji u Dohi kako bi omogućila pregovore sa grupom, te da će dopustiti da Hamasova kancelarija ostane otvorena sve dok je kanal koristan.
Nije jasno koliko zvaničnika Hamasa živi u Dohi, ali oni uključuju nekoliko vođa koji bi mogli da budu zamjena za vođu Jahju Sinvara, kojeg su izraelske snage ubile u Pojasu Gaze prošlog mjeseca.
Izrael i palestinska grupa Hamas vode rat u Pojasu Gaze u kojem je nakon Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra 2023., prema izraelskim podacima, ubijeno 1.200 ljudi, a više od 250 talaca zarobljeno i odvedeno na palestinsku priobalnu teritoriju.
U potonjim izraelskim napadima u Pojasu Gaze, ubijeno je, prema tamošnjem ministarstvu zdravlja, 43.508 ljudi, dok je veći dio tog teritorija pretvoren u ruševine.
Hamas ima podršku militanata Hezbolaha iz Libana, a obje grupe uživaju podršku Irana.
Washington je Hezbolah označio terorističkom organizacijom, dok je Brisel njegovo oružano krilo stavio na crnu listu, ali ne i njegovu političku stranku.