Dostupni linkovi

Evropska komisija usvojila reformske agende za pet zemalja Zapadnog Balkana, bez BiH


Sedište Evropske komisije u Briselu, arhivska fotografija
Sedište Evropske komisije u Briselu, arhivska fotografija

Evropska komisija je usvojila reformske agende za pet država Zapadnog Balkana, saopšteno je iz ove institucije.

Agende su usvojene za Albaniju, Crnu Goru, Kosovo, Severnu Makedoniju te Srbiju. Bosna i Hercegovina je izuzeta iz paketa jer je Briselu podnela nepotpunu reformsku agendu.

Evropska komisija je saopštila da očekuje od Bosne i Hercegovine da zvanično podnese svoju Reformsku agendu kako bi nastavila sa procenom i nastavlja podržavati vlasti da je finaliziraju, za dobrobit svih građana.

Kako se navodi u saopštenju iz EK, usvajanje reformskih agenda je bio ključan za omogućavanje plaćanja u okviru EU fonda za reformu i rast od 6 milijardi evra, koji će biti izvršen po završetku dogovorenih reformskih koraka.

Povodom usvajanja reformskih agenda, predsednica evropske komisije, Ursula von der Leyen je ocenila da je impresionirana radom partnera sa Zapadnog Balkana na njihovim reformskim agendama.

"To pokazuje da su posvećeni uspehu Plana rasta. To je naša mapa puta da približimo ekonomije Zapadnog Balkana našoj. I da svojim kompanijama daju pristup i sredstva da se takmiče na našem jedinstvenom tržištu. Svi imaju koristi, a to je veliki iskorak ka Evropskoj uniji”, izjavila je predsednica EK.

Reformske agende koje je EK formalno usvojila se fokusiraju na reforme u prioritetnim oblastima vladavine prava i drugih osnova, upravljanja, digitalne i zelene tranzicije, razvoja ljudskog kapitala i poslovnog okruženja.

Kako je potvrđeno u sedištu EK, svaki korisnik je predložio listu indikativnih investicija koje će se finansirati u okviru Fonda, a koje su ključne za otključavanje socio-ekonomskog rasta, a koje će biti odobrene u kontekstu Investicionog okvira za Zapadni Balkan.

Isplate će se vršiti dva puta godišnje do 2027. godine, na osnovu zahteva koje su podneli partneri sa Zapadnog Balkana i provere od strane Komisije tri seta uslova. Ovi uslovi se odnose na održavanje demokratskih mehanizama, vladavinu prava i poštovanje ljudskih prava.


"Poseban preduslov se odnosi na Srbiju i Kosovo koji moraju konstruktivno da se angažuju u normalizaciji svojih odnosa, uključujući primenu svih sporazuma iz dijaloga, koji će biti procenjeni uzimajući u obzir ulogu i doprinos Evropske službe za spoljne poslove", navodi se u saopštenju EK.

Nakon usvajanja reformskih agenda, Evropska komisija će sada pristupiti potpisivanju ugovora o zajmu i olakšicama sa zemljama korisnicima.

Ugovor će uključivati obaveze za korisnike da preduzmu odgovarajuće mere za sprečavanje, otkrivanje i ispravljanje prevara, korupcije, sukoba interesa i nepravilnosti koje utiču na finansijske interese Unije, kako bi izbegli dvostruko finansiranje i preduzimanje pravnih radnji za povraćaj sredstava koja su zloupotrebljena.

Ugovor će uključivati i prikupljanje adekvatnih podataka o primaocima sredstava u okviru Instrumenta i pravima koja će se dodeliti Komisiji, Evropskoj kancelariji za borbu protiv prevara (OLAF) i Evropsko javno tužilaštvo (EPPO) gde je primenjivo.

Zemlje korisnice sada mogu zatražiti oslobađanje predfinansiranja do sedam posto njihove ukupne indikativne alokacije predviđene u okviru paketa.
“Isplata avansnog finansiranja zavisiće od stupanja na snagu ugovora o kreditu i kredita, kao i uz poštovanje preduslova, koje će Evropske Komisija pratiti pre svake isplate", navodi se u saopštenju EK.

Inače, Evropska komisija je usvojila ove reformske agende na dana kada predsednica ove institucije Ursula von der Leyen počinje balkansku turneju.

Ona će u period između 23. i 26. oktobra posetiti sve države regiona. Posetu počinje u Albaniji a završava je u Crnoj Gori.

XS
SM
MD
LG