Vlada Srbije usvojila je 18. juča Zaključak o utvrđivanju osnove za zaključivanje Memoranduma o razumevanju između Srbije i Evropske unije o strateškom partnerstvu u oblasti održivih sirovina, lanaca vrednosti baterija i električnih vozila.
Kako stoji u saopštenju Vlade Srbije, partnerstvo se zasniva na značajnom potencijalu sirovina Srbije i njenom geografskom položaju u odnosu na EU, a da će rezultirati "ekonomskim rastom Srbije i doprineti poboljšanju položaja za pridruživanje EU".
Piše i da će partnerstvo ojačati i proširiti saradnju u oblastima klimatskih promena, održive energije, održivih materijala i novih tehnologija, "na način koji će očuvati konkurentnost njihovih ekonomija i minimizirati uticaj na životnu sredinu".
"Posebno, održivo proizvedene baterije, kao i stvaranje celokupnog lanca snabdevanja za električna vozila, biće ključni za dekarbonizaciju transportnog i energetskog sektora i smanjenje emisija CO2", piše u saopštenju.
Dalje piše da će partnerstvo sa EU doprineti "dekarbonizaciji ekonomije u skladu sa Zelenim dogovorom EU i Zelenom agendom za Zapadni Balkan, u cilju čistijeg transportnog i energetskog sektora, smanjenjem emisija CO2 i postizanjem zelene ekonomije i stvaranjem visokokvalitetnih radnih mesta".
Srbija će, kako je najavljeno, 19. jula potpisati Memorandum o razumevanju sa Evropskom unijom.
Kako je 17. jula izjavio portparol nemačke vlade Štefen Hebeštrajt (Steffen Hebestreit), pozadina ovog Memoranduma je projekat održivog iskopavanja litijuma u Srbiji.
On je dodao da će Vlada Srbije i nekoliko kompanija potpisati pismo o namerama u vezi sa projektom iskopavanja litijuma.
Do ovoga dolazi nakon što je Vlada Srbije "oživela" projekat kompanije Rio Tinto za razvoj najvećeg evropskog rudnika litijuma za industriju električnih vozila na kontinentu.
Vlada Srbije je početkom 2022. stavila tačku na ovaj projekat, ali je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nagovestio ove godine da bi Srbija mogla da počne da iskopava litijum 2028. godine.
Ako zaživi, projekat Jadar vredan 2,4 milijarde dolara u zapadnoj Srbiji mogao bi da pokrije 90 odsto trenutnih potreba Evrope za litijumom, prenosi Rojters.
Rio Tinto je saopštio da ovo područje ima jednu od najvećih evropskih rezervi rude jadarita za proizvodnju litijuma i da bi moglo da se proizvede 58.000 tona godišnje, dovoljno za 1,1 milion električnih vozila, prenosi AFP.
Međutim, aktivisti za zaštitu životne sredine i opozicione stranke u Srbiji se protive ovom projektu.