Jermenski premijer Nikol Pašinian pohvalio je na sjednici Vlade kontroverzni sporazum o razgraničenju sa Azerbejdžanom, dok se demonstranti okupljaju ispred zgrade Vlade, koju je ogradila policija u opremi za razbijanje nereda.
Pašinian je na sjednici vlade 16. maja rekao da je sporazum veliki uspjeh, piše RSE na engleskom jeziku.
On je istakao da je postavljen vrlo važan kamen temeljac za dalji razvoj i jačanje suvereniteta i nezavisnosti Jermenije.
Prema njegovim riječima, ta država prvi put od nezavisnosti ima zvanične granice, što će značajno povećati bezbjednost i nivo stabilnosti duž cijele jermensko-azerbajdžanske granice.
Paralelno sa sjednicom, traju demonstracije ispred zgrade Vlade.
Demonstranti predvođeni nadbiskupom Bagratom Galstanianom protive se, kako su rekli, jednostranim teritorijalnim ustupcima Azerbajdžanu dok traže Pašinianovu ostavku zbog njegove bezbjednosne politike.
Policija je zatvorila ulaze u zgradu. Neki demonstranti su privedeni ali nije jasno na temelju kojih optužbi.
Jermenska policija privela je 13. maja preko 150 aktivista antivladinog pokreta koji su, nezadovoljni kontroverznim sporazumom, sprovodili kampanju "građanske neposlušnosti" blokirajući ulice u centru Jerevana.
Jermenija i Azerbejdžan vodili su dva rata u posljednje tri decenije oko regije Nagorno-Karabah, koja je od raspada Sovjetskog Saveza bila većinska etnička jermenska enklava i koja je međunarodno priznata kao teritorija Azerbejdžana.
Azerbejdžan je 2020. godine vratio dijelove Nagorno-Karabaha zajedno sa sedam okolnih okruga koje su jermenske snage preuzele tokom ranijeg sukoba.
Nakon što je Baku preuzeo potpunu kontrolu nad regionom kao rezultat jednodnevne vojne operacije u septembru, skoro 100.000 etničkih Jermena pobjeglo je iz Nagornog Karabaha u Jermeniju.