Izrael je u subotu naredio novu evakuaciju u Rafahu, na jugu Gaze, prisilivši desetke hiljada ljudi na iseljavanje dok se priprema proširiti svoju operaciju.
Također je najavio da se kreće prema područjima na sjeveru Gaze gdje se pregrupirao Hamas, grupa koju Sjedinjene Države i Evropska unija smatraju terorističkom.
Naredba o evakuaciji dolazi usprkos oštrom međunarodnom protivljenju i kritikama.
Američki predsjednik Joseph Biden izjavio je da neće osigurati oružje Izraelu za Rafah, a u petak su Sjedinjene Države objavile da je Izrael u Gazi vjerojatno prekršio međunarodni zakon koji štiti civile.
Ujedinjeni narodi i druge agencije sedmicama upozoravaju da bi izraelski napad na Rafah, koji graniči s Egiptom, naštetio humanitarnim akcijama i uzrokovao katastrofalan porast civilnih žrtava.
Više od 1,4 miliona Palestinaca, odnosno polovica stanovništva Gaze, potražilo je sklonište od u Rafahu bježeći od izraelskih ofanziva.
Smatra se posljednjim utočištem u Pojasu Gaze, a nove evakuacije tjeraju stanovništvo da se vrati na sjever, koji je opustošen prethodnim izraelskim napadima. Humanitarne agencije procjenjuju da je 110.000 osoba evakuirano prije subotnje naredbe.
Agencija Ujedinjenih naroda koja pruža podršku ljudima u Gazi (UNRWA) navodi da je oko 300.000 osoba pogođeno naredbama o evakuaciji u Rafi i Jabaliji, no brojke bi mogle biti veće jer su to vrlo naseljena područja, piše AP.
"Izuzetno smo zabrinuti što su ove naredbe za evakuaciju stigle i prema središtu Rafaha i prema Jabaliji”, rekla je za AP Louise Wateridge, glasnogovornica UNRWA u Rafahu.
Palestinci se upućuju u ono što Izrael naziva "humanitarno sigurnim zonama", duž obalnog pojasa Muwasi u Gazi. No, u tom području već je smješteno 450.000 ljudi, a u kampovim nedostaju osnovni uvjeti za život.
Georgios Petropoulos, dužnosnik Ureda UN-a za koordinaciju humanitarnih poslova u Rafi, rekao je da humanitarni radnici nemaju zaliha, koje bi im pomogle da se smjeste na novim lokacijama.
"Nemamo šatora, deka, posteljine. Nemamo ništa od onoga što biste očekivali da stanovništvo u pokretu može dobiti od humanitarnog sistema", rekao je.
Kako je kazao, Svjetski program za hranu upozorio je da će do subote ostati bez hrane za distribuciju u južnoj Gazi.
Izraelske trupe zauzele su i dio graničnog prijelaza Rafah, između Gaze i Egipta, prisilivši ga na zatvaranje, a on je bio glavna ulazna tačka za gorivo.
Humanitarne organizacije upozorile su da će gorivo, također, uskoro biti potrošeno, što će prisiliti bolnice da zaustave operativne zahvate.
Borbe se, također, ne zaustavljaju ni u sjevernoj Gazi, gdje se čini da se Hamas još jednom pregrupirao.
Sjeverna Gaza bila je prva meta kopnene ofanzive, a Izrael je krajem prošle godine objavio da je uglavnom uništio Hamas u tom području.
Rat u Pojasu Gaze počeo je nakon što su militanti Hamasa, grupe koju SAD i Evropska unija smatraju terorističkom, napali Izrael 7. oktobra 2023, usmrtivši oko 1.200 ljudi. Tom prilikom militanti su oteli 252 osobe, od kojih je 128 talaca u Gazi, a 36 je proglašeno mrtvima, prema najnovijim izraelskim podacima.
Uslijedili su napadim Izraela na Gazu u kojima ubijeno više od 34.000 osoba, podaci su Ministarstvo zdravlja Gaze pod kontrolom Hamasa.