Dostupni linkovi

SAD, Japan, Australija i Filipini organizuju vojne vežbe u spornom Južnom kineskom moru


Američki raketni razarač u Južnom kineskom moru, 13. jul 2022.
Američki raketni razarač u Južnom kineskom moru, 13. jul 2022.

Sjedinjene Američke Države, Japan, Australija i Filipini održaće u nedelju svoje prve zajedničke pomorske vežbe, s vežbama protivpodmorničkog ratovanja, u Južnom kineskom moru gde je Peking izazvalo uzbunu agresivnim postupcima u vezi s njegovim teritorijalnim pretenzijama.

Četiri saveznika i bezbednosni partneri održavaju vežbe kako bi zaštitili "vladavinu prava koja je temelj za miran i stabilan indopacifički region" i podržali slobodu plovidbe i preletanja, naveli su u subotu u zajedničkom saopštenju.

Kina nije pomenuta poimence u saopštenju, ali četiri zemlje su ponovo potvrdile stav da je odluka međunarodne arbitraže iz 2016. godine, koja je odbacila ekspanzivne zahteve Kine na istorijskim osnovama, konačna i pravno obavezujuća.

Kina je odbila da učestvuje u arbitraži, odbacila je presudu i nastavlja da joj prkosi. Filipini su svoje sporove s Kinom izneli na međunarodnu arbitražu 2013. posle napetog sučeljavanja na moru.

Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova prošle godine je upozorilo da vojne vežbe koje uključuju SAD i njihove saveznike u spornim vodama ugrožavaju bezbednost i teritorijalne interese Kine.

"Mi stojimo uz sve nacije u očuvanju međunarodnog poretka zasnovanog na vladavini prava koji je temelj za miran i stabilan indo-pacifički region", navele su četiri zemlje.

Japan je u saopštenju, koje je izdala njegova ambasada u Manili, naveo da će njegov razarač JS Akebono učestvovati u vežbama u Južnom kineskom moru.

"Japan veruje da je pitanje Južnog kineskog mora direktno povezano sa mirom i stabilnošću regiona i predstavlja legitimnu zabrinutost međunarodne zajednice, uključujući Japan, Australiju, Filipine i SAD", naveo je u saopštenju ministar odbrane Japana Minoru Kihara.

Američki ministar odbrane Lojd Ostin (Lloyd Austin) naveoje u odvojenom saopštenju da vežbe "podvlače našu zajedničku posvećenost da osiguramo da sve zemlje mogu slobodno da lete, plove i deluju gde god to međunarodno pravo dozvoljava".

Australijski ministar odbrane Ričard Marles (Richard) naveo je da "poštovanje nacionalnog suvereniteta i dogovorena pravila i norme zasnovane na međunarodnom pravu podupiru stabilnost našeg regiona". Ministar odbrane Filipina Gilberto Teodoro Mlađi naveo je da će vojne vežbe biti prve u nizu aktivnosti za izgradnju "kapaciteta Filipina za individualnu i kolektivnu samoodbranu".

Osim Kine i Filipina, u Južnom kineskom moru, ključnoj globalnoj trgovinskoj ruti, tinjaju i sporovi Kine s Vijetnamom, Malezijom, Brunejem i Tajvanom, premda su se sukobi Pekinga i Manile posebno rasplamsali od prošle godine.

Vašington nema pretenzije na strateški morski put, ali je više puta upozoravao da je obavezan da brani svog dugogodišnjeg saveznika Filipine ako filipinske snage, brodovi i avioni budu izloženi oružanom napadu, uključujući i u Južnom kineskom moru.

Kina je upozorila SAD da se ne mešaju u sporove, koji su izazvali strah od eskalacije u veliki sukob koji bi mogao da uključi dve svetske sile.

Japan ima odvojene teritorijalne sporove sa Kinom oko ostrva u Istočnom kineskom moru. Povećanje tenzija u spornim vodama biće visoko na dnevnom redu kada predsednik Džo Bajden (Joe Biden) bude domaćin svojim japanskim i filipinskim kolegama na samitu u Beloj kući sledeće nedelje.

Izvor: AP

XS
SM
MD
LG