Dostupni linkovi

Schmidt upozorio da bi smjena stranih sudija Ustavnog suda BiH bila kršenje Ustava


Christian Schmidt, mart 2024.
Christian Schmidt, mart 2024.

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini (BiH) Christian Schmidt upozorio je Parlament BiH da bi se smjenom sadašnjih međunarodnih sudija iz Ustavnog suda BiH kršio Ustav i princip nezavisne jurisdikcije.

"Visoki predstavnik, kao čuvar Dejtonskog sporazuma, ne može prihvatiti nikakve zakonodavne inicijative u tom pravcu", naveo je Ured visokog predstavnika na mreži X.

Ova reakcija uslijedila je nakon što je 18. marta u Domu naroda Parlamenta BiH zatraženo da se razmatra zakonski prijedlog prema kojem bi iz Ustavnog suda BiH bile izostavljeno troje stranih sudija koje sada čine taj sud, pored domaćih.

Od devet sudija Ustavnog suda Zastupnički dom entiteta Federacija BiH bira četvoro sudija, koji su u dosadašnjoj praksi bili dva Bošnjaka i dva Hrvata. Narodna skupština entiteta Republika Srpska bira dvojicu, koji su u praksi Srbi.

Preostalu trojicu bira predsjednik Evropskog suda za ljudska prava i oni su stranci, a propisano je da ne mogu biti državljani BiH ili susjednih zemalja.

Prema prijedlogu zakona koji je u Domu naroda podnio delegat Želimir Nešković Zastupnički dom Federacije BiH birao bi šest sudija, a Narodna skupština RS, troje sudija. Iz svakog od konstitutivnih naroda, prema ovom prijedlogu, moglo bi biti izabrano najviše troje sudija.

Visoki predstavnik Schmidt u reakciji je naveo kako "sudije uživaju sigurnost mandata i da uzimanje u obzir etničkih kriterija u donošenju presuda krši svaki međunarodni pravni standard".

"Sudije treba da donose presude nezavisno i nepristrasno, na osnovu zakona. Ovakvim inicijativama BiH skreće sa evropskog puta", poručio je visoki predstavnik.

Neškovićev prijedlog da se na dnevni red uvrsti njegov prijedloga zakona dobio je podršku većine delegata u klubovima Srba i Hrvata, nakon čega se Klub Bošnjaka povukao sa sjednice.

Šefik Džaferović iz Kluba Bošnjaka rekao je da se Dom naroda nije uopšte smio upustiti u razmatranje ovakvog prijedloga, te da "rizici takve vrste’" nisu potrebni.

"Ovo je zakon koji udara u temelje Bosne i Hercegovine, mi ne želimo da u tome učestvujemo i na taj način štitimo BiH. Molio sam vas da ne predlažete takav zakon, da ne podržavate uvrštavanje u dnevni red. Naš odgovor je ovo, nastavite bez Kluba bošnjačkog naroda", rekao je Džaferović i pozvao delegate da napuste sjednicu.

Sjednicu je zatim prekinuo predsjedavajući zbog nepostojanja kvoruma.

Dom naroda BiH čine delegati iz reda Bošnjaka, Srba i Hrvata (po pet iz sva tri naroda).

Ustavni sud BiH u proteklih nekoliko godina na meti je napada vladajuće koalicije u Republici Srpskoj, predvođene predsjednikom tog entiteta Miloradom Dodikom, koji odluke ove najviše pravosudne instance ne provodi. Skupština RS je, naime, donijela zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda na teritoriji ovog bh. entiteta.

Pored toga, Ustavni sud BiH se suočava i sa nedostajućim brojem sudija iz Republike Srpske, što dovodi u pitanje održavanje plenarnih sjednica. Dodik je nedavno najavio i kako imenovanja iz RS neće biti dok Ustavni sud BiH ne napuste strane sudije.

XS
SM
MD
LG