Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u sredu u Tirani da se u deklaraciji dogovorenoj na Samitu o Ukrajini u Tirani ne pominju sankcije Rusiji niti maligni ruski uticaj.
Vučić je u izjavio novinarima rekao da su razgovori o predlogu deklaracije trajali "ceo dan i noć" i da su iz predloženog teksta na zahtev Srbije izbačene tačke o uvođenju sankcija Rusiji i malignom uticaju Rusije, kao i termini "naše države" i "naše zemlje" koji su pominjani u nekoliko tačaka.
On je rekao da je urađeno na zahtev Srbije, dodajući da deklaracija koju su sastavljali Evropljani i Ukrajinci "nije jednostavno" pitanje za Beograd.
Vučić je rekao da zahtev predsednice Kosova Vjose Osmani da se ove tačke ne uklanjaju nije fer, dodajući da je onda on predložio da se ubace i neke druge zemlje za koje Srbija smatra da imaju maligni uticaj.
"Uprkos želji da zaista podržimo međunarodno javno pravo i naše ukrajinske prijatelje, mi to ne možemo da prihvatimo", dodao je predsednik Srbije.
U deklaraciji od 12 tačaka usvojenoj na kraju samita učesnici su poručili da ruska vojna agresija na Ukrajinu ostaje najveća prijetnja evropskoj sigurnosti i da je flagrantno kršenje međunarodnog prava, uključujući Povelju Ujedinjenih naroda, te da je zločin protiv ukrajinskog naroda.
Države učesnice su se obavezale da će nastaviti podržavati Ukrajinu za pobjedu u ratu protiv Rusije. Oni su osudili napore Rusije da održi ruske predsjedničke izbore na privremeno okupiranim teritorijama Ukrajine "kao flagrantno kršenje međunarodnog prava".
U saopštenju se takođe navodi da je rat u Ukrajini pokazatelj koliko je važno jedinstvo i jaka Evropa "koja je u stanju da se suoči sa svjetskim izazovima za mir i prosperitet našeg naroda".
Lideri su takođe potvrdili napore za dalje unapređenje integracije Zapadnog Balkana, Ukrajine, Moldavije i Gruzije u Evropsku uniju.
"U potpunosti podržavamo pravo Ukrajine da izabere sopstvene bezbjednosne aranžmane. Saveznici u NATO-u i države aspiranti pohvaljuju korake preduzete ka budućem članstvu u NATO-u i podržavaju Ukrajinu da postane članica alijanse čim to dozvole bezbjednosni uslovi", navodi se u deklaraciji.
Vučić je rekao da je razgovarao s ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim, te da je imao "najotvoreniji razgovor" sa njim do sada o teritorijalnom integritetu obe zemlje, poštovanju Povelje Ujedinjenih nacija, o inicijativama za mir u Ukrajini i načinu dolaska do mira.
Zelenski se na društvenoj mreži X zahvalio Srbiji na podršci suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine, kao i humanitarnoj i finansijskoj pomoći i dobrodošlici Ukrajincima koji su pobegli od rata.
"Primetio sam značaj učešća Srbije u primeni Formule mira. Koordinirali smo dalje kontakte s ciljem širenja globalne podrške Formuli. Informisao sam predsednika Vučića o trenutnoj situaciji na frontu. Razgovarali smo i o sigurnosnim i političkim izazovima u istočnoj Evropi", napisao je Zelenski.
Vučić je rekao i da Ukrajina nikada ništa nije učinila protiv Srbije i da zato "ne razume" građane kada izražavaju stavove protiv te zemlje.
"Ne razumem ljude kada izražavaju stavove protiv Ukrajine, razumem odnos prema Rusiji, ali Ukrajina nikada ništa protiv Srbije nije uradila, nije priznala nezavisnost Kosova. To su naša slovenska braća kao i Rusi i trudimo se da imamo dobre odnose", dodao je Vučić.
Vučić je na Instagramu napisao i da je Ukrajina "jedna od retkih zemalja koja može da govori o teritorijalnom integritetu, jer nije gazila tuđi teritorijalni integritet".
Srbija je jedina zemlja na Zapadnom Balkanu koja nije uvela sankcije Rusiji, posle njene invazije na Ukrajinu koja je počela u februaru 2022.
Zvanični Beograd je podržao nekoliko rezolucija Ujedinjenih nacija koje se protive ruskoj invaziji.