Federacija Bosne i Hercegovine neće ostati bez gasa. Rezultat je to dogovora koji su 12. januara postigli kompanija "Sarajevo-gas" Istočno Sarajevo i Energoinvest iz Sarajeva.
Predstavnici ove dvije kompanije, od kojih je jedna u vlasništvu entiteta Republika Srpska, a druga u vlasništvu Federacije BiH, dogovorile su novi trogodišnji ugovor o transportu gasa, potvrdio je Nedeljko Elek, direktor firme iz Istočnog Sarajeva, za Radio Slobodna Evropa.
Dogovorena je i veća cijena transporta gasa sa 11 na 14 maraka (5,62 na 7,15 eura) za 1.000 metara kubnih, zbog čega ranije Energoinvest nije želio potpisati ugovor.
Ugovor o transportu gasa između sarajevske kompanije "Energoinvest" i firme "Sarajevogas" Istočno Sarajevo istekao je 31. decembra 2023. godine.
Povećanje cijene transporta gasa pravdalo se ulaganjem u sistem gasovoda na teritoriji Republike Srpske.
"Cijena je prihvaćena i iznosi 14,1 marku (7,15 eura). Ugovor je na tri godine s tim što će tu cijenu morati potvrditi ili regulator ili Vlada Republike Srpske. Narednog utorka je dogovoren potpis ugovora i već za januar ćemo fakturisati novu cijenu", rekao je Elek.
Kompanija "Energoinvest" je uvoznik gasa za entitet Federaciju BiH, dok gas za potrošače u entitetu Republika Srpska uvozi kompanija Gas-Res iz Banjaluke.
Firma "Sarajevogas" iz Istočnog Sarajeva posluje na teritoriji entiteta Republika Srpska i vlasnik je gasovoda dugog 40-ak kilometara. Njime se ruskim gasom snabdijeva i Sarajevo, kao najveći potrošač gasa.
Kako gas stiže u BiH?
Bosna i Hercegovina u potpunosti zavisi od uvoznog gasa iz Rusije, koji u zemlju stiže "Turskim tokom".
Gas se u BiH doprema gasovodom koji u državu ulazi u mjestu Šepak kod Zvornika, na granici BiH i Srbije.
Federacija BiH godišnje troši oko 250 miliona, a Republika Srpska oko 50 miliona kubnih metara gasa.