Sve druge zemlje su napredovale, dok Crna Gora propušta svoje prilike, ocenio je Tonino Picula poslanik Evropskog parlamenta (EP) i izvestilac za Crnu Goru, koji je u utorak kasno uveče na raspravi na Plenarnoj Sednici predstavio godišnji izveštaj za Crnu Goru.
"Politička situacija u Crnoj Gori kontinuirano opterećena blokadama, a političkom scenom pretežno dominiraju međusobna sukobljavanja i političke turbulencije. Podrška članstvu se često zadržavala na samo formalnim deklaracijama, dok su neki politički predstavnici bili glasnogovornici vanjskog uplitanja", upozorio evropski zastupnik Picula.
Picula je ocenio da se popis koji je zakazan za prvu polovinu novembra ne bi smio koristiti za dodatnu polarizaciju društva.
"Kako bi se otklonile bilo kakve nedoumice oko popisa, ne govorimo o njegovom bojkotovanju već podržavamo sprovođenje popisa kao doprinosa razvojnoj politici svake zemlje. Ono što predlažemo je da se popis ne koristi kao još jedan politički alat za dodatnu polarizaciju društva“, rekao je evropski izvestilac.
On je za Srpsku pravoslavnu crkvu rekao da je "nažalost aktivan politički faktor u Crnoj Gori koji se često koristi kao sredstvo vanjskog uplitanja u domaće političke procese".
Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji (Varhelyi), koji je takođe prisustvovao na raspravi, upozorio je da je Crna Gora poslednjih godina izgubila fokus, te propustila određene prilike.
"Izgubili smo dragoceno vreme, Crna Gora mora ići napred, a to je moguće samo ako se zaustavi ovaj period političke nepredvidivosti", podvukao je Varhelji.
On je posebno iskazao zabrinutost što institucije Crne Gore ne funkcionišu i naglasio neophodnost da snažna većina u parlamentu ispuni ključne zadatke i sprovede reforme. Izneo je takođe očekivanje da će ubrzo doći do formiranja stabilne evropske vlade.
Vladimir Bilčik poslanik EP i predsedavajući Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje kazao je da Pokret Evropa sad ima jedinstvenu priliku da učini prvi korak u ubrzavanju približavanja EU.
Upozorio je da bi mogući ulazak anti-EU i proruskih snaga u koalicionu vladu "sahranilo nade za EU za mnogo godina".
"Oni koji su protiv EU i koji pokušavaju povećati svoj uticaj u Crnoj Gori bi mogli ugroziti ovaj put. Oni sigurno neće približiti zemlju EU. Stoga pozivam sve političare da deluju odgovorno. Molim vas ostanite na putu ka EU. Samo tako imamo dugoročno zajedničku budućnost", rekao je Bilčik.
Rasprava o Crnoj Gori je održana uoči glasanja o godišnjem izveštaju za ovu zemlju što se očekuje 18. oktobra na plenarnoj sednici. Nakon glasanja ovaj dokument će postati Rezolucija Evropskog parlamenta.
Picula je upozorio da ovaj dokument potvrđuje da je još jedna godina izgubljena za Crnu Goru.
U Rezoluciji koja će biti izglasana stoji da su visoke političke tenzije i polarizacija dovele do zastoja procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji (EU). Ocenjuje se u izveštaju da je neuspeh u izgradnji konsenzusa o pitanjima od nacionalnog interesa i nedostatak međustranačkog dijaloga razlog zašto je došlo do odlaganja napretka u reformama vezanim za EU i što je "Crna Gora u dubokoj političkoj i institucionalnoj krizi".
Pozitivno se u dokumentu ocenjuje sprečavanju korupcije, pozdravljaju se pozitivni napori u oblasti nelegalne trgovine, posebno u švercu cigareta kao i nastavak potpunog usklađivanja Crne Gore sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, uključujući sve sankcije protiv Rusije koje je EU uvela kao odgovor na agresiju protiv Ukrajine.
Za evropskog zastupnika Tonina Piculu radi se o poslednjem izveštaju za Crnu Goru u ovom mandatu budući da će se u junu 2024. godine održati novi evropski izbori koji će kao rezultat imati novu strukturu u Evropskom parlamentu.
Inače, Crna Gora se smatra liderom u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom. Otvorila je sva poglavlja u pregovorima o članstvu ali poslednjih šest godina nije zatvorila ni jedno.