Stotine afganistanskih migranata koji su pobjegli u Iran kažu da žive u bijednim kampovima smještenim u gradu Zahedan na jugoistoku zemlje, bore se s glađu i dehidracijom u nemilosrdnim ljetnim uvjetima dok čekaju vijesti o povratku u Afganistan.
Stotine hiljada Afganistanaca migriralo je preko granice otkako su talibanski militanti preuzeli vlast u augustu 2021. nakon brzog odlaska međunarodnih mirovnih snaga. Priliv je došao u trenutku kada se Teheran već bori s ekonomskim problemima izazvanim nametanjem drastičnih međunarodnih sankcija zbog njegovog nuklearnog programa.
Talibanski zvaničnici rekli su da traže siguran povratak izbjeglica, ali malo je pomaka po tom pitanju učinjeno kako bi se riješila situacija jer sve više ljudi prelazi granicu.
Jedna trudnica u kampu Zahedan rekla je za RSE Radio Azadi da nakon nedelju dana u kampu nema stalni pristup vodi, hrani i zdravstvenim uslugama.
Ona i njena porodica pobjegli su ubrzo nakon što su talibani preuzeli vlast, a onda su se kretali okolo pokušavajući pronaći stabilnost. Ali nedostatak pravnih dokumenata i uznemiravanje njenog supruga od strane iranske policije ostavili su joj malo nade osim da se na kraju vrati kući.
"Zaglavili smo u kampu u Zahedanu, a sada ne možemo da izađemo. Nema hrane, nema vode, ima nas oko 500 ljudi, mladih, starih i djece, svi smo zaglavljeni ovdje po ovom vrućem vremenu i tamo nema ko da nam pomogne", rekla je ona.
"Mi kažemo da idemo u Afganistan, a oni [iranske vlasti] kažu idite, ali kako? Kako? Nema rješenja, nema hotela u kojem bismo mogli odsjesti i nemamo autobus za Afganistan."
Iako izbjeglice kažu da uslovi nikada nisu bili dobri u kampovima poput onog u Zahedanu, oni su se pogoršali posljednjih mjeseci, a njihov tretman od strane lokalnih zvaničnika također se pogoršao, a mnogi se žale i na stalno uznemiravanje.
Međunarodne grupe za ljudska prava su godinama dokumentirale kršenja prava nad afvganistanskim izbjeglicama i migrantima u Iranu, uključujući fizičko zlostavljanje, zatvaranje u nehigijenskim i nehumanim uvjetima, prisilno plaćanje prevoza i smještaja u kampovima, ropski rad i razdvajanje porodica.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Khamenei izdao je dekret 2015. godine kojim se dozvoljava da sva afganistanska djeca idu u školu. Ali Afganistancima su i dalje uskraćene mnoge druge osnovne usluge, uključujući pristup medicinskoj njezi, poslovima i stanovanju.