Dostupni linkovi

'Čudni razlozi' za zabranu ulaska Bregovića u Moldaviju, kaže Vučić


Goranu Bregoviću (na fotografiji) je ulazak u Moldaviju zabranjen zbog, kako su objavile tamošnje vlasti, proruskih stavova i podrške ruskoj aneksiji Krima
Goranu Bregoviću (na fotografiji) je ulazak u Moldaviju zabranjen zbog, kako su objavile tamošnje vlasti, proruskih stavova i podrške ruskoj aneksiji Krima

"Ne verujem da je moguće da jedna država reaguje na takav način. Verujem da ćemo imati priliku da o tome razgovaramo sa našim moldavskim prijateljima i da takve stvari rešavamo u budućnosti", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Atini 22. avgusta.

On je na taj način odgovorio na pitanje o zabrani ulaska muzičara Gorana Bregovića i članova njegovog benda u Moldaviju, gde su trebali da imaju koncert.

Bregoviću je ulazak zabranjen zbog, kako su objavile vlasti Moldavije, proruskih stavova i podrške ruskoj aneksiji Krima.

Vučić je rekao da nije imao priliku da o toj temi razgovara sa predsednicom Moldavije Maiom Sandu, koja se s njim i ostalim liderima zemalja Zapadnog Balkana i Ukrajinom, nalazi na samitu u Atini.

"Kada sam video da nekom u moldavskoj javnosti smeta što Bregović peva pesmu pod nazivom "Kalašnjikov", onda stanete i pitate se šta je, ljudi, ovo? Kao da slušam neke u Beogradu. Onda razumete da su to takve gluposti koje dolaze sa društvenih mreža", rekao je Vučić.

Poznati muzičar je trebalo da nastupi u nedelju, 20. avgusta, na muzičkom festivalu Gustar u mestu Stari Orhej. Njegov bend je dan ranije vraćen sa granice na aerodomu u Kišinjevu, glavnom gradu Moldavije, a Bregović nakon toga nije ni krenuo na put.

Njemu, međutim, ulazak u Moldaviju nije bio zabranjen zbog pesme "Kalašnjikov", već, kako je 21. avgusta objasnio moldavski ministar unutrašnjih poslova Adrian Efros, zbog muzičarevih proruskih stavova i podrške ruskoj aneksiji Krima iz 2014. godine.

Bregović je u martu 2015. godine održao koncert u Odesi na Krimu, godinu dana nakon što je na tom ukrajinskom poluostrvu organizovan referendum o pripajanju Rusiji, a koji nije priznala većina država-članica Ujedinjenih nacija (UN).

Zabranu ulaska Bregoviću osudio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić, koji je zatražio objašnjenje od Ministarstva spoljnih poslova Moldavije.

Granična policija Moldavije prethodno je 20. avgusta saopštila da je Bregoviću zabranjen ulazak u zemlju od 2022. godine, o čemu su, kako kažu, organizatori festivala u Starom Orheju unapred obavešteni, prenosi moldavska agencija IPN.

Odnosi Srbije i Moldavije poljuljani su početkom 2023. godine, nakon što je moldavska predsednica Maja Sandu saopštila da Rusija ima plan za rušenje rukovodstva u Kišinjevu posredstvom građana iz Srbije i Crne Gore.

Zvaničnici u Beogradu i Podgorici izjavili su da nemaju takve informacije zahtevajući od moldavskih vlasti detalje o iznetim navodima, a Rusija je odbacila ove optužbe.

U danu kada je predsednica Moldavije objavila ove navode iz Moldavije su vraćeni navijači beogradskog fudbalskog tima Partizan koji je trebalo da odigra utakmicu sa ekipom Šerif iz Tiraspolja.

Moldavija je, inače, prošlog leta dobila status kandidata za članstvo u EU, dok je u devedesetim proglasila vojnu neutralnost.

Srbija je takođe vojno neutralna, ali održava dobre odnose sa Rusijom i od početka ruske invazije na Ukrajinu odbija pozive iz Evropske unije i Sjedinjenih Država da se priključi međunarodnim sankcijama protiv Ruske Federacije.

Rat u Ukrajini

Priče, analize, foto i video zapisi o ratu u Ukrajini.

XS
SM
MD
LG