Dostupni linkovi

Vojna oprema Wagnera u kampu u Bjelorusiji


Slika koja pokazuje kamp Tsel prije i sada, desno na fotografiji od 19. jula je oprema za koju se smatra da pripada Wagneru.
Slika koja pokazuje kamp Tsel prije i sada, desno na fotografiji od 19. jula je oprema za koju se smatra da pripada Wagneru.

Vojna oprema i vozila za koje se vjeruje da pripadaju privatnoj plaćeničkoj grupi Wagner nastavljaju da se premještaju na lokaciju u selu Tsel u istočnoj Bjelorusiji.

Slika koja pokazuje kamp prije i sada, desno na fotografiji je oprema za koju se smatra da pripada Wagneru.

Za tu lokaciju se smatra da je mjesto gdje su se nastanile trupe Wagnera, Jevgenija Prigožina, nakon što su obustavile pobuni u Rusiji prošlog mjeseca.

Slike Planet Labsa objavljene 25. jula pokazuju najmanje 750 komada opreme i kamiona različitih tipova u blizini šatorskog kampa u nekadašnjem garnizonu bjeloruske raketne brigade.

Poređenje snimaka od 19. jula i 25. jula 2023.
Poređenje snimaka od 19. jula i 25. jula 2023.

Od 19. jula količina opreme i automobila se stalno povećava i sada uključuje 62 kamiona pod šatorom, 534 minibusa, kombija, terenca, pikapa i običnih automobila, 33 autobusa raznih tipova, 99 kamiona, uključujući i neke sa platformama i građevinske opreme na njima, te 26 kamiona i oklopnih vozila za prevoz vojnog osoblja.

Bjeloruski Telegram kanal Hajun koji prati kretanje vojne opreme u Bjelorusiji objavio je 25. jula da je registrovao najmanje 11 kolona vojnih vozila i opreme koja najvjerovatnije pripada Wagneru, a koja je ušla u Bjelorusiju i preselila se u Tsel od 11. jula.

Prošle sedmice, Prigožin, Wagnerov osnivač i vođa, pojavio se u Bjelorusiji na videu u kojem pozdravlja svoje borce i kaže da će pomoći da se vojska zemlje pretvori u drugu najbolju na svijetu.

Sudbina Prigožina i njegovih Wagnerovih trupa nejasna je od kratkotrajne pobune od 23. do 24. juna, najveće prijetnje za 23 godine na vlasti ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Autoritarni vladar Bjelorusije i Putinov bliski saveznik, Aleksandar Lukašenko, bio je uključen u pregovore o okončanju pobune tako što je dogovorio s Prigožinom i Putinom da ugosti Wagnerove trupe i njihovog vođu u Bjelorusiji.

Nekoliko dana nakon dogovora, u Tselu je počeo da se pojavljuje šatorski kamp.

Wagnerove trupe su imale ključnu ulogu u ruskoj invaziji na Ukrajinu, pomažući da se zauzme veći dio grada Bakhmut nakon skoro 10 mjeseci intenzivnih borbi. Prigožin je rekao da je izgubio 20.000 ljudi tokom operacije Bakhmut.

XS
SM
MD
LG