Moldavija smanjuje broj diplomata koje Rusija može imati u Kišinjevu, rekao je ministar spoljnih poslova Niku Popesku.
"Složili smo se oko potrebe da ograničimo broj akreditovanih diplomata iz Rusije, kako bi bilo manje ljudi koji pokušavaju da destabilizuju Moldaviju", rekao je ministar spoljnih poslova Niku Popesku na sednici vlade.
On je naveo da je ruska ambasada već obaveštena o toj odluci.
"Dugi niz godina smo bili predmet neprijateljskih ruskih akcija i politike. Mnogi od njih su učinjeni preko ambasade", rekao je on.
Portparol vlade Danijel Voda rekao je da će broj ruskih diplomata biti smanjen za nekih 75 odsto, na 10 sa 37, a broj tehničkog osoblja na 15 sa 34.
Odnosi između bivše sovjetske republike Moldavije i Rusije dostigli su novi pad pošto je proevropska predsednica Maja Sandu nastojala da se ta mala zemlja izvuče iz sfere uticaja Rusije i oštro osudila invaziju Moskve na susednu Ukrajinu.
Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je na nedeljnom brifingu da odluka Moldavije "neće ostati bez odgovora", nazvavši je "još jednim korakom u uništavanju bilateralnih odnosa" između zemalja.
Komentarišući izveštaj o špijunskoj opremi, Zaharova je rekla da je optužba službenika ruske ambasade u Kišinjevu za špijunske aktivnosti neosnovana.
"To je fantazija koja nema nikakve veze sa stvarnošću", navela je.
U svom izlaganju, Popesku je aludirao na medijski izveštaj Insajdera i televizijskog kanala Jurnal TV o opremi postavljenoj na krovu ruske ambasade koja bi mogla da se koristi za špijuniranje.
U tom izveštaju je navedeno da je na ambasadi i susednoj stambenoj zgradi koju koriste diplomate i tehničko osoblje postavljeno 28 satelitskih antena, jarbola i uređaja za prenos i prijem.
Ambasador Rusije u Moldaviji Oleg Vasnjecov pozvan je 25. jula u Ministarstvo spoljnih poslova nakon medijskog izveštaja da je na krovu zgrade ambasade "previše" antena.
Vasnjecov je tvrdio da su antene postavljene tokom izgradnje ambasade kasnih 1990-ih kada su telefonske mreže i internet bili lošeg kvaliteta u Moldaviji.
"Ovaj takozvani špijunski skandal je samo izgovor da se sprovede odluka koja je već doneta pre izvesnog vremena da se smanji broj diplomatskog osoblja", rekao je Vasnjecov posle sastanka.
"Po našem mišljenju, ovaj potez ozbiljno podriva dijalog između naših zemalja i nije u duhu prijateljskih odnosa", dodao je.
Rusija i dalje drži više od 1.000 vojnika u otcepljenom regionu Pridnjestrovlja u Moldaviji, navodno kao mirovne snage nakon što su Kišinjev i separatisti koje podržava Rusija vodili kratak rat 1992. koji je obuzdan intervencijom Moskve na strani separatista.
Izvor: Rojters, Moldavski servis RSE i nordnews.md