Jedno dijete nastradalo je u petak navečer, 21. jula, tokom olujnog nevremena koje je pogodilo Novi Sad, ali i nekoliko drugih gradova u Srbiji.
Potvrdio je to i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić za Radio-televiziju Srbije (RTS), dok su u novosadskoj policiji naveli da se radi o 12-godišnjem djetetu koje je pronađeno ispred zgrade u Ulici Vuka Mandušića.
Nakon Italije, Slovenije i Hrvatske, jaka kiša, praćena grmljavinom i olujnim vjetrom stigla je u Srbiju u petak predvečer.
Oluja je najviše pogodila Novi Sad, a u pojednim dijelovima tog grada nema struje i vode. Oluja u Novom Sadu srušila je kran na gradilištu na Detelinari koji je oštetio susjedne zgrade.
Prvi na udaru nevremena u Srbiji bio je Sombor, gdje je jak vjetar obarao drveće. Kiša s grmljavinom zabilježena je i u Subotici, a bilo je i privremeno zabranjeno točenja goriva na aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu.
Po smiravanju oluje ponovo su stvoreni uvjeti za snabdijevanje aviona gorivom, saopćeno je u petak navečer iz press službe beogradsko aerodroma.
Jaka kiša, praćena grmljavinom, zahvatila je, također, Vrbas i Apatin, kao i Bačku Palanku, Sremsku Kamenicu, kao i u veći dio Srema.
Ovo je drugo veliko nevrijeme koje je zabilježeno u Srbiji u samo tri dana, budući da je u srijedu zbog oluje evakuirano 15 osoba širom zemlje.
Olujni vjetar i u Bosni i Hercegovini
Jako nevrijeme zahvatilo je 21. jula i Bosnu i Hercegovinu, a olujni vjetar i grad pogodili su najvećim dijelom sjeverna područja. U pojedinim ulicama u Banjaluci oborena su stabla drveća, a problema ima i u Odžaku i Šamcu.
U Novom Gradu, na sjeverozapadu BiH, oštećeni su krovovi na stambenim objektima, a vjetar je oborio i drveće, prenosi Srna.
U pojedine stanove u zgradama u Šamcu, koje su teško oštećene u oluji prije dva dana, opet je ušla voda.
U tom gradu je 19. jula proglašeno stanje elementarne nepogode nakon što je olujni vjetar nanio veliku materijalnu štetu na privatnim, poslovnim i stambenim objektima.
Na putu Derventa-Prnjavor, u sjevernom dijelu zemlje, srušio se hrast, a saobraćaj u ovom dijelu BiH je zaustavljen.
Hidrometeorološki zavod Federacije BiH objavio je u petak upozorenje zbog visokih temperatura, kao i oluje koja se očekuju u pojedinim dijelovima zemlje.
Do grmljavinskog nevremena, prema najavama Zavoda, može u petak navečer doći na području Bihaća, Livna, Sarajeva, Tuzle, Banjaluke i Prijedora.
U Hrvatskoj vjetar čupao stabla
Prethodno je u petak jako nevrijeme, oko 16 sati, pogodilo pojedina područja Hrvatske, uglavnom Istre i Kvarnera, a zatim i Zagreba.
Vjetar je srušio mnoga stabla i grane, a jedna osoba je povrijeđena u Novigradu, objavile su 21. jula nadležne službe. Vjetar je autokampu u Novigradu iščupao na desetine stabala, ali niko nije stradao, prenosi Hrvatska radio-televizija (HRT).
U objavi na Twitteru, Civilna zaštita je navela da je stiglo i više od 300 dojava građana o posljedicama nevremena praćenog jakom kišom i vjetrom na području Zagreba i Zagrebačke županije.
Nevrijeme je i proteklih dana stvaralo probleme u zemljama regije. Šest osoba je nastradalo, a stotine su povrijeđene u nevremenu koje je u srijedu uvečer, 19. jula zahvatilo područje Slovenije, Hrvatske, BiH i Srbije.
U Hrvatskoj je smrću vatrogasca broj žrtava porastao na četiri, a ranije je objavljeno da je na Bledu u Sloveniji nastradala jedna osoba, kao i u Brčkom, u Bosni i Hercegovini.