Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) su svojim glasanjem stopirali usvajanje Sporazuma o slobodi kretanja sa ličnim kartama na Zapadnom Balkanu, na sjednici održanoj u utorak, 27. juna u Banjaluci.
Ovom odlukom je zaustavljeno uvođenje bezviznog režima između Bosne i Hercegovine (BiH) i Kosova, iako je to dogovoreno potpisivanjem sporazuma o mobilnosti na Zapadnom Balkanu u novembru 2022. godine u okviru Berlinskog procesa.
Za odluku, za koju je bila potrebna dvotrećinska većina, glasala su sva 64 prisutna poslanika.
BiH ne priznaje nezavisnost Kosova, zbog protivljenja zvaničnika iz RS.
Deveta posebna sjednica entitetskog parlamenta je sazvana nakon što je Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH pokrenula mehanizam zaštite vitalnog interesa Republike Srpske, jer su dva zaključka usvojena na sjednici kolektivnog šefa države 21. juna bez konsenzusa, prema njoj, štetna po vitalne interese RS.
Sporan je zaključak za hitno usvajanje gorenavedenog Sporazuma – a uz njega još nekoliko sporazuma o međusobnom priznavanju stručnih kvalifikacija – kao i usvajanje Akcionog plana za ispunjavanje 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu BiH za članstvo u Evropskoj uniji.
Vitalni entitetski interes je jednoglasno potvrđen i u slučaju Akcionog plana, sa 64 od 64 glasa.
Ove dvije odluke stupaju na snagu dan nakon objavljivanja u Službenom glasniku RS.
Entitetski parlament je usvojio i zaključak nekoliko stranačkih klubova, u kojem osuđuju, kako navode, "akte nasilja, političke progone, zatvaranja, te kontinuirano ugrožavanje bezbjednosne situacije za Srbe na sjeveru Kosova".
Takođe apeluju da relevantni međunarodni akteri preduzmu neophodne mjere kako bi se situacija na sjeveru Kosova što prije normalizovala.
'Smatram da ne postoje uslovi za omogućavanje slobodnog kretanja'
U svom uvodnom obraćanju – tokom kojeg se na Kosovo referisala kao "Kosovo za zvjezdicom" – kao razlog odbijanja potpisivanja sporazuma je navela eskalaciju na sjeveru Kosova posljednjih mjeseci.
"Kao odgovoran političar iz RS smatram da ne postoje uslovi za omogućavanje slobodnog kretanja licima sa Kosova samo na osnovu lične karte", kazala je Cvijanović
Dodala je da institucije u Prištini, nazvavši ih "privremenim", usložnjavaju bezbjednosnu situaciju u regionu i ocijenila da "ne ostavljaju utisak kredibilnog partnera koji bi svoje preuzete obaveze iz predmetnih sporazuma i izvršavao" .
Za nju su takođe sporni i stavovi kosovskih institucija na čelu sa premijerom Aljbinom Kurtijem, koje, kako je ona navela, dovode RS u negativan kontekst kao "loš primjer institucionalizovane autonomnosti srpskog naroda na Balkanu", koji se ne može koristiti kao osnov za rješavanje autonomije Srba na sjeveru Kosova.
Što se druge sporne tačke tiče, Cvijanovićeva ističe da je najveći problem što se u tom dokumentu samo jednom pominje, kako ona navodi, ključni dokument za evrointegracije koji su usvojili i Savjet ministara i entitetske vlade – Odluka o sistemu koordinacije procesa evropskih integracija u BiH.
"Sistemom koordinacije uređuje se način ostvarivanja komunikacije između institucija u BiH s ciljem osiguranja i iznošenja usaglašenog stava u ime BiH u komunikaciji s institucijama Evropske unije", navodi se na sajtu Direkcije za evropske integracije BiH.
Prema Ustavu BiH, NSRS ima deset dana da razmotri izjavu člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske da su određene odluke u sukobu sa vitalnim nacionalnim interesom.
Ukoliko ih ovo zakonodavno tijelo u zadatom roku potvrdi dvotrećinskom većinom – što iznosi 56 od 83 poslanika – osporeni zaključci Predsjedništva BiH ne stupaju na snagu.
Neposredno uoči ove sjednice, poslanici iz RS su usvojili Prijedlog Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH na teritoriji ovog bh. entiteta.