Evropska komisija poručila je tokom godišnjeg sastanka Nadzornog odbora za Instrument pretpristupne pomoći (IPA), koji podržava Bosnu i Hercegovinu (BiH) na putu integracije u Evropsku uniju (EU), da se hitno mora dogovoriti održivo rješenje za pitanja interne koordinacije, kako BiH ne bi izgubila pristup budućim finansijskim sredstvima EU.
Prepoznajući izazove u koordinaciji različitih nivoa vlasti za korištenje pomoći iz IPA, Komisija je prepoznala napredak postignut u sprovođenju važnih projekata, kao što su Zavod za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH, te kod programiranja budućih fondova IPA tri.
IPA fondovi su mehanizam EU koji pruža finansijsku pomoć zemljama kanidatima i potencijalnim kandidatima, što obuhvata sve zemlje Zapadnog Balkana i Tursku.
Ovaj mehanizam je osmišljen tako da usmjeri podršku na reforme kroz jedinstveni i fleksibilni sistem od koga neposrednu korist ostvaruju građani, dok zemlje dobijaju dodatnu pomoć za postizanje evropskih standarda.
U junu ove godine Evropska komisija je predložila zemljama članicama EU da IPA fondovi za naredni multifinansijski okvir (2021-2027) budu u iznosu od 14,5 milijardi eura.
U prethodnom finansijskom okviru, u periodu 2014-2020, IPA fondovi su iznosili 11,7 milijardi eura.
Kako je saopšteno iz Delegacije EU, BiH je utvrdila područja saradnje za naredne dvije godine u skladu sa prioritetima na putu evropskih integracija.
Dogovoreno je da će se dijalog za finalizaciju programiranja fondova nastaviti narednih mjeseci, a programi za 2021. i 2022. godinu trebali bi se usvojiti do kraja sljedeće godine.
Za buduće programiranje biće ključno finalizirati strategije na nivou cijele BiH za reformu javne uprave i upravljanje javnim finansijama, također imajući u vidu moguću budžetsku podršku.
EU je napomenula da treba poboljšati sprovođenje reformi u sektoru vladavine prava i ispuniti uslove za pristup sredstvima već dodijeljenima za zaštitu životne srednie.
“Važno je obezbijediti jedinstvenu pripremu projekata za sektore transporta, zaštite životne sredine i energetike, takođe imajući u vidu Ekonomski i investicijski plan”, navodi se u saopštenju.
Učesnici su procijenili i efekte pandemije virusa korona na sprovođenje EU finansiranja.
Sastankom su kopredsjedavale šef Odjeljenja za Albaniju i BiH u Opštoj upravi Evropske komisije za politiku susjedstva i pregovore o proširenju Mikela Matuela i pomoćnik direktora u Direkciji za evropske integracije Zara Halilović.